Slijedećih bi dana u odjelima mirovinskog osiguranja mogla nastati gužva jer poslodavci imaju samo mjesec dana da srede papire svima koji kod njih rade ako ne žele riskirati zatvaranje poduzeća.
Prošli su petak, naime, sve parlamentarne stranke u Saboru dale glas za jačanje ovlasti državnih inspektora, a od izglasavanja nekog propisa u Saboru do njegove objave u službenom glasilu i početku primjene obično prođe mjesec dana.
Tada će inspektori rada postati najjači inspektori u državi samim tim što im je dana mogućnost, u Vladi izričito kažu i obveza, da na samom mjestu zatvaraju poduzeća u kojima otkriju neprijavljene radnike, domaće i strane.
Inspektori su iz Vlade su dobili nalog da odmah nakon što zakon stupi na snagu krenu u kontrolu te da se ne suzdržavaju od izricanja najteže kazne – zabrane rada na 30 dana zbog neprijavljenih radnika!
Krupna je to promjena i za inspektore rada, ali i za poslodavce, jer su sadašnji propisi išli naruku onima koji zapošljavaju na crno. Inspektori rada mogli su reagirati samo prekršajnom prijavom, koja se najčešće zaglavi u zakrčenom pravosudnom sustavu i na tome sve staje.
Tijekom saborske rasprave prihvaćen je i amandman Dragutina Lesara, koji se pobrinuo da se inspektorima rada omogući kontrola i privatnih prostora u kojima se obavlja ilegalna poslovna aktivnost.
Lesar objašnjava da će na zahtjev inspektora sudovi izdavati dopuštenja za kontrolu i pretraživanje privatnih prostora kao što su garaže, dvorišta, podrumi i slično, u roku od 24 sata.
Inspektori do sada sada nisu mogli kontrolirati privatne posjede, čak i ako se u njima odvijala neka poduzetnička aktivnost. Za takvu su kontrolu posebno zainteresirani obrtnici, koji se žale da su im najveća konkurencija oni koji rade "u fušu".
Inspektori su bili nemoćni i pri kontroli iznajmljivanja soba i apartmana jer im je bio zabranjen pristup u privatni posjed. Sad bi tu zabranu trebale nadomještati brzopotezne sudske odluke.
(T.K.)
Izvor:
Večernji list