Prvo psihološko radno-pravno savjetovalište za žrtve mobbinga u Hrvatskoj bit će otvoreno u Zagrebu iduće godine. Projekt je pokrenula Udruga za žrtve mobbinga kojoj se u dvije i pol godine rada obratilo otprilike tri tisuće osoba.
Jadranka Apotoslovski, predsjednica Udruge koja je trenutno i jedino mjesto u Hrvatskoj kojoj se najčešće javljaju psihički, moralno i egzistencijalno slomljene osobe rekla je kako devedeset posto onih koji nam se jave završe na lijekovima i ne mogu se vratiti na stari posao.
Prostorije ambulante koja bi pružala cjelovitu pomoć žrtvama, najavljuju iz gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb, bit će u sklopu posebne službe Zavoda za javno zdravstvo na Mirogojskoj ulici.
Ambulanta će u početku koristiti model rada sličnih klinika iz inozemstva te je upravo zbog toga je u ponedjeljak, 10. listopada, na tribini grada Zagreba predstavljen rad sa žrtvama mobbinga u klinici za rad u Milanu, a održala ga je Andreja Kostelić-Martić. U toj milanskoj klinici osoba može dobiti četiri vrste pomoći - savjetovanje, farmakološku i psihoterapijsku pomoć te pomoć u grupi za samopomoć. Lista čekanja za tu kliniku je sedam mjeseci.
Prema istraživanju agencije Media metar, u hrvatskim tvrtkama neki od oblika mobbinga doživljava do 53,4% djelatnika. Udruzi se za pomoć mjesečno se u prosjeku obrate četiri osobe dnevno, ali stvarni broj žrtava znat će se tek kad ambulanta otvori svoja vrata.
Zasad se žrtve jedino mogu pozvati na članak 30. Zakona o radu koji štiti dostojanstvo zaposlenika.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik