Američka konzultantska kuća McKinsey objavila je popis trendova, od makroekonomskih do socijalnih, koji će promijeniti biznis budućnosti.
Posljedica gospodarske liberalizacije, tehnološkog napretka, razvoja tržišta kapitala i demografskih promjena jest premještanje gospodarske aktivnosti. Danas, primjerice, 13% svjetskog bruto proizvoda potječe iz Azije (bez Japana), a 30% iz Europe. McKinsley predviđa da će se oni u slijedećih dvadeset godina gotovo izjednačiti.
Neke grane industrije i određeni segmenti poslovanja, u prvom redu proizvodnja i IT usluge, doživjet će još dramatičnije promjene.
Također, sve starije stanovništvo stavit će pred razvijene zemlje novi izazov; ako se ne nađe rješenje, teret zdravstvenog i socijalnog osiguranja mogao bi potaknuti rast poreza do zapanjujućih razina.
U slijedećih deset godina gospodarski rast zemalja u razvoju proizvest će milijardu novih kupaca.
Zamjetan je trend premještanja proizvodnje u zemlje s nižom cijenom rada. U budućnosti će se industrija premještati tamo gdje će moći naći zaposlenike s odgovarajućim znanjem. U zemljama u razvoju živi 33 milijuna visokoobrazovanih ljudi, a u razvijenim zemljama upola ih je manje.
Tvrtke će se s godinama koje slijede sve više širiti i sve više postajati globalne. Proporcionalno s time rast će sumnjičavost javnosti prema biznisu.
Okoliš će u budućnosti postati top-tema jer će se višestruko povećati potražnja za prirodnim resursima. Predviđa se da će samo potražnja za naftom porasti 50% u slijedeća dva desetljeća. Jedna od najvećih zapreka u gospodarskom rastu zemalja bit će nestašica vode.
Kako nastaju sve veće i kompleksnije kompanije, raste i potreba za novim vještinama u vođenju tvrtki. Upravljanje kompanijama sve će manje biti umijeće, a sve više znanost.
Posljednji trend je neograničen pristup informacijama zbog kojeg je i znanje sve dostupnije sve većem broju ljudi. Kompanije će morati naučiti uskladiti nove pojave ili riskirati da se utope u golemoj količini informacija.
(T.K.)
Izvor:
Business.hr