U studiji nazvanoj "Globalni savez protiv prisilnog rada", koje je početkom tjedna objavljeno u Ženevi, Međunarodna organizacija rada (ILO) navodi da je u svijetu oko 12,3 milijuna prisilnih radnika, od kojih su 2,4 milijuna žrtve trgovine ljudima.
Stručnjaci iz Ženeve posebno naglašavaju da je prisilni rad globalni problem koji pogađa sve zemlje i sve vrste ekonomskih sustava. Iako taj pojam prosječan Europljanin najčešće povezuje s represivnim režimima i radnim logorima, prisilni je rad danas "privatna industrija" prisutna u svim društvima.
Najveći broj prisilnih radnika registriran u siromašnim zemljama Azije (9,5 milijuna) i Latinske Amerike (1,3 milijuna), ali nije zanemariva ni brojka od 350.000 osoba prisiljenih na rad u industrijski razvijenim zemljama svijeta. Uglavnom je riječ o ženama i djeci koji su prisiljeni na prostituciju ili su "zaposleni" kao radnici u poljoprivrednom sektoru i na kućanskim poslovima.
Besplatna radna snaga koristi se i u građevinarstvu, a osobito je zabrinjavajući porast modernoga ropstva u područjima oružanih sukoba, sukobljene strane zarobljenu djecu koriste kao vojnike ili seksualno roblje.
U svome izvještaj, ILO poziva na bolje zakone i njihovu strožu provedbu kako bi se iskorijenilo tu pošast. Razvijene bi zemlje, prema preporukama ILO-a, trebale razmotriti i preinačiti propise koji reguliraju pitanja migracija i zapošljavanja, dok se problemu u siromašnim zemljama trebalo pristupiti u bliskoj suradnji s lokalnim zajednicama.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik