Administracija američkog predsjednika Georgea W. Busha, koja sada zdušno zagovara zatvaranje onih američkih tvrtki koje zapošljavaju ilegalne imigrante, ranije uopće nije sankcionirala poslodavce koji su to činili, pokazali su podaci savezne vlade. To dovodi u pitanje njenu spremnost za provedbu novousvojenog paketa zakona o imigraciji, kojim je predviđeno oštro kažnjavanje onih koji zapošljavaju ilegalne imigrante.
Naime, između 1999. i 2003. broj inspekcija Imigracijskog ureda na radnim mjestima smanjen je za 95 posto. Broj poslodavaca protiv kojih je zbog zapošljavanja ilegalnih imigranata pokrenut postupak u istom je razdoblju pao s 184 na četiri, a iznos prikupljen od kazni smanjio se s 3,6 milijuna dolara na samo 212.00 dolara, pokazuju savezni podaci. 1999. godine savezne su vlasti zbog zapošljavanja ilegalnih imigranata kaznile 417 kompanija, a u 2004. samo tri.
U SAD-u je zapošljavanje ilegalnih imigranata proglašeno nezakonitim prije 20 godina, a najnoviji porazni podaci o kažnjavanju za to tumače se povlačenjem vlade zbog pritiska poslovnih lobija, grupa za prava imigranata i zastupnika u Kongresu. Također, vlada proteklih nekoliko godina nije kažnjavala poslodavce, jer, kako i sama priznaje, za to nije imala sredstava, tehnike ni ljudi, pošto je Ministarstvo domovinske sigurnosti, kojem je pripojen i Imigracijski ured, sve resurse usmjerilo na borbu protiv terorizma.
No, administracija kaže kako uči iz svojih prijašnjih pogrešaka i najavljuje oštriju akciju i strože kazne protiv onih poslodavaca koji zapošljavaju ilegalne imigrante, te uspostavu učinkovitog sustava provjere, za što traži više sredstava iz saveznog proračuna. Također, Ministarstvo domovinske sigurnosti zatražit će pristup podacima o socijalnom osiguranju za radnike čiji se s brojevi socijalnog osiguranja i imena ne podudaraju.
No, i zagovornici i protivnici reforme imigracijskog sustava sumnjaju u uspjeh vlade u provođenju novih odredbi. Tvrdnje ove administracije i njena predanost provođenju novih imigracijskih zakona su smiješni, kaže Mark Krikorian, izvršni direktor Centra za imigracijske studije, koji zagovara oštrije mjere protiv poslodavaca koji zapošljavaju ilegalne imigrante.
Administracija je u posljednjih pet mjeseci otkrila da bi trebala provoditi zakonske odredbe o zabrani zapošljavanja imigranata, a pet godina se ponašala kao da one ne postoje, i to samo zato što je shvatila da bez toga reforma imigracijskog sustava neće proći, ističe Krikorian.
Nova Agencija za imigraciju i carine, koja je naslijedila Imigracijski ured počela je, tako, ubrzano podizati optužnice protiv poslodavaca koji su zapošljavali ilegalne imigrante i u prošloj godini je za to osuđeno 127 poslodavaca te je prikupljeno 15 milijuna dolara od kazni.
(T.B.)
Izvor:
The Boston Globe