Iako se zbog uvođenja obaveznog srednjoškolskog obrazovanja zasad neće mijenjati Ustav, pokušat će se izglasati Nacionalni program koji će svima jamčiti pravo na besplatno srednjoškolsko obrazovanje.
Saborski će pak zastupnici odlučiti hoće li se pohađanje srednje škole smatrati obaveznim ili besplatnim, no što se ministarstva tiče ono će pri izradi programa ostaviti termin "obavezno".
Na jučer održanom okruglom stolu o obaveznoj srednjoj školi, ministar Dragan Primorac istaknuo je kako "nacionalni program neće imati pravnu regulativu, ali će poput Nacionalnog programa za antikorupciju definirati određene mjere, strategiju kao i poticaje za uvođenje obaveznog srednjeg obrazovanja. Primorac je naglasio kako će se time osigurati da ovu provedbu nitko ne dovede u pitanje.
No, nakon reakcija poznavatelja ustavnog prava, ministar je ipak ublažio svoje stavove oko termina "obaveznog" srednjeg obrazovanja istaknuvši kako se neće zalagati za zakon koji može biti "srušen na Ustavnom sudu".
Profesor ustavnog prava na zagrebačkom Pravnom fakultetu Branko Smerdel, ponovio je kako kao poznavatelj ustavnog prava želi izbjeći termin "obavezan" jer on pak ima druge implikacije koje se mogu protumačiti, poput represije.
"Model srednjoškolskog obrazovanja treba biti poticajan i u skladu sa svim mogućnostima, a takav je od prosvjetiteljstva na ovamo", objasnio je svoje razloge Smerdel.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik