Kvalitetno sastavljanje vašeg prvog životopisa je ključan korak prema prvom zaposlenju i ostvarenju karijere. Sve svoje kvalitete morate prikazati na papiru, a iz toga se mora vidjeti kako ste upravo vi jedan od najboljih potencijalnih zaposlenika kod budućeg poslodavca.
Upamtite da imate vrlo malo vremena kako bi privukli pozornost poslodavca i zato pažljivo pročitajte slijedeće preporuke.
Započnite s osnovama
Zvuči možda previše očito, ali vaš životopis mora sadržavati vaše ime, prezime, adresu stanovanja, broj telefona i e-mail adresu. Posebnu pozornost posvetite e-mail adresi. Preporučljivo je imati svoju osobnu adresu, a ne na nečije tuđe ime te pritom pripaziti na izbor nick-a tj. nadimka prije oznake "@". Najidealnije bi bilo kada bi vaša e-mail adresa sadržavala vaše ime i prezime, jer u tom slučaju djelujete profesionalnije.
Sažmite svoje vještine i budite objektivni
Nakon uvodnog dijela u kojem ste se predstavili, potrebno je napisati nekoliko redaka o vlastitim vještinama i znanjima. Budite objektivni i kratki. Navedite samo one vještine koje stvarno možete dokazati i nemojte ići previše u detalje. Vještine su još jedan važan segment po kojem se možete istaknuti, zbog čega je važno znati baš one vještine koje poslodavac traži.
Izaberite pravi stil pisanja životopisa
Postoje tri osnovan stila pisanja životopisa: kronološki, funkcionalni i kombinacijski. Kronološki je orijentiran na vaše radno iskustvo, i u prvi plan stavlja naglasak na profesionalni razvoj. Funkcionalni stil bazira se više na isticanju vještina. Kombinacijski stil pisanja životopisa uvijek je najbolji izbor pri traženju prvog zaposlenja. Na ovaj način ističete svoje dosadašnje iskustvo, ali istovremeno stavljate naglasak i na vještine koje ste stjecali tijekom školovanja.
Razmislite o svojem iskustvu i vještinama
Kada pristupite pisanju životopisa možda se na prvu ruku ne možete prisjetiti svih poslova kojima ste se bavili ili svih vaših interesa. Stoga je preporučljivo sjesti i prisjetiti se svih vaših radnih iskustava i vještina koje ste stjecali tijekom godina. Na taj način možete shvatiti kako poznajete puno više vještina nego što mislite.
Studentski i volonterski rad
Ukoliko mislite da vaše školske, a kasnije i akademske aktivnosti budućem poslodavcu ne znače ništa, u krivu ste. Iskustvo u radu na raznim projektima ili grupnim radovima, može istaknuti vaše organizacijske sposobnosti ili umijeće za timski rad. Osim toga, volonterske aktivnosti također su važan kanal za stjecanje iskustava, vještina i poznanstava, pa ih je također potrebno istaknuti.
Nikada ne lažite
U životopisu je izuzetno važno nikako ne lagati. Iako pojedini posloprimci znaju navoditi lažne informacije o svom obrazovanju ili radnom iskustvu, budite svjesni kako vas ozbiljan poslodavac neće zaposliti bez kvalitetno odrađenog regrutacijskog procesa, što često može podrazumijevati i provjere vaših navoda, pa čak i preporuke vaših bivših profesora.
Pridržavajte se pravopisa
Kao i u profesionalnom životu, u životopisu se također potrebno pravilno izražavati i pokazati kako znate pravila pisanja i gramatike. Isto kao i kod odabira e-mail adrese, ovdje također na vidjelo izlazi vaša ozbiljnost i profesionalnost, zbog čega je moguće pravopisne greške potrebno pregledati i po nekoliko puta kako biste se uvjerili da je sve ispravno napisano.
(V.K.)
Izvor:
CareerBuilder