S obzirom da je Vlada prihvatila novu Uredbu o sigurnosnoj provjeri, osobe koje žele raditi u državnim tijelima ili obavljati poslove za državna tijela i ubuduće će biti podvrgnuti sigurnosnoj provjeri, ali prema drugačijim pravilima.
Tako će se svaka osoba morati obavijestiti da će biti provjeravana, odnosno morati će dati svoju pisanu suglasnost za sigurnosnu provjeru.
Svi zahtjevi za provjeru morat će ići preko Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, što znači da se provjera više neće moći tražiti direktno kod tajnih službi, mimo Ureda VNS-a.
Kako bi se osigurala privatnost podataka provjeravanih osoba, Vlada je tom uredbom propisala i sadržaj upitnika za sigurnosnu provjeru.
Inače, dosadašnja je praksa pokazala da su se osobe provjeravale bez njihova znanja i na nepropisani način, zbog čega su u javnosti izbile i određene afere.
Uredbom je sada propisano da provjera može biti djelomična i potpuna, ovisno o mjestu na kojemu bi se osoba trebala zaposliti, pri čemu će se potpuna provoditi za osobe koje mogu imati pristup podacima koji su državna tajna, vrlo tajni ili vojna tajna s oznakom vrlo tajno.
Osim općih identifikacijskih podataka, potpuna provjera uključuje, primjerice, i podatke o bračnom statusu, broju djece, imovini, kreditnim obvezama i zdravstvenom stanju.
Jednako tako, tražit će se podaci o punoljetnim članovima uže obitelji, a bude li upitnik sadržavao neka pitanja koja nisu propisana uredbom, tajne službe ih ne smiju provjeravati.
(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list