Hrvatski sabor danas je na popodnevnom zasjedanju raspravljao konačnom prijedlogu izmjena Zakona o socijalnoj skrbi, kojim Vlada predlaže objedinjavanje važećih 17 prava iz socijalne skrbi.
Ministar zdravstva i socijalne skrbi Neven Ljubičić kazao je da Vlada ne ukida ni jedno od tih 17 prava već ih zbog skraćivanja postupka i manjeg administriranja svodi na osam.
Po prvi puta se uvodi mogućnost roditeljima djece s najtežim invaliditetom da dobiju status zaposlenog roditelja-njegovatelja, uz mjesečnu plaću od 2.000 kuna i ostvarivanje prava na punu starosnu mirovinu.
Dječji doplatak po Vladinu se prijedlogu više ne bi smatrao prihodom, a kao novo pravo predlaže se sustav patronaže putem kojega bi stručnjaci iz centara za socijalnu skrb i domova izlazili na teren i izvaninstitucionalno pružali pomoć bolesnicima.
Ljubičić je istaknuo i da se zakonom predlaže uvođenje financijske potpore, odnosno stipendiranja studenata koji su korisnici sustava socijalne skrbi (imaju stalni smještaj u domovima).
Predviđaju se i pretpostavke za osnivanje strukovnih komora u sustavu socijalne skrbi, a zakonski su definirane terapijske zajednice.
(Hina)