Iako se u nedostatku vremena poslodavci često fokusiraju samo na informacije spomenute u životopisu, kvalitetno napisana molba neće ostati nezapažena.
Molba za zaposlenje je dokument koji prilažete uz životopis kada se prijavljujete za posao. U pravilu molba je jako kratka, a cilj joj je ukazati na neke elemente koji nisu predstavljeni u pravom svijetlu u životopisu.
Istaknite vaše sposobnosti
Molba za posao mora jasno izražavati vaše sposobnosti, vještine i potencijalni doprinos budućoj tvrtki.
Istaknite mjesto za koje se natječete
Svakako u molbi trebate istaknuti za koje mjesto se natječete jer neke tvrtke oglašavaju po nekoliko mjesta za različita zanimanja.
Poslovno pismo
Molbu za posao pišete isto kao i poslovno pismo. U gornjem uglu stranice upisujete vaše ime, adresu i kontakt. Ispod toga, sa lijeve strane navodite ime osobe kojoj se obraćate, njenu funkciju i tvrtku u kojoj radi. Pismo započnite s "Poštovani g./gđo.", koristeći prezime osobe kojoj se obraćate ili njenu funkciju. Pismo završite: "Srdačan pozdrav" ili "S poštovanjem" i slično.
Tri ulomka
Molba se sastoji od tri kratka ulomka. U uvodnom dijelu navedite zašto se javljate i objasnite zbog čega se javljate baš toj tvrtki. U središnjem dijelu molbe navedite sva znanja i vještine kojima možete pridonijeti tvrtki kojoj se obraćate. Ovo je najvažniji dio čitave molbe i on će vas razlikovati od ostalih molbi. Također, važno je da jasno istaknite ono što vas čini pravim kandidatom za taj posao. U završnom dijelu izrazite svoju spremnost za pružanjem daljnjih informacija i eventualnih testiranja te navedite upute kako vas se može kontaktirati.
(A.T.)