Migracije stanovništva mogu pridonijeti svim uključenim stranama, zemljama iz kojih se migrira, zemljama u koje se migrira kao i samim migrantima, navodi OECD u novom izvješću.
Izvješće se temelji na studiji koju je proveo OECD-ov Centar za razvoj u suradnji s Europskom komisijom, iz koje se zaključuje kako migracijske politike mogu utjecati na tijekove migracije, ali ih ne mogu u potpunosti kontrolirati.
Upravo stoga, autori upozoravaju kako je potrebno donijeti nove instrumente kojima će se nadzirati sustav mobilnosti radnika, a koji bi u konačnici trebao rezultirati:
Seljenjem u druge države te osobe pronalaze posao i stječu nova iskustva u svom sektoru, što rezultira razmjenom znanja i iskustava po njihovom povratku. Razmjena tih informacija može imati značajan utjecaj na razvoj gospodarstva u zemljama iz kojih se najčešće emigrira.
Istovremeno, niže obrazovani radnici ne predstavljaju prijetnju stanovništvu zemalja u koje se naseljavaju, zbog toga jer često ne konkuriraju za ista radna mjesta već popunjavaju ona koja ostaju nepopunjena.
Istovremeno ti radnici pomažu smanjenju stope siromaštva u svojim zemljama, jer najčešće migriraju bez obitelji i financijski ih podupiru.
Izvješće se također dotiče ograničenog utjecaja pojedinih vlada, zbog kojeg suradnja među iseljeničkim mrežama, bankama i poslodavcima nije dovoljno razvijena, što u konačnici koči bolju razmjenu dobara, znanja i vještina.
(V.K.)
Izvor:
OECD