Lani je na radnom mjestu smrtno stradalo čak 76 radnika, i to najviše u građevini, gdje su poginula 29 radnika, dok je u prerađivačkoj industriji poginulo njih 13, pokazuju službeni podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2006. godinu.
Osim toga, vidljivo je kako se muškarci ozljeđuju češće od žena i to u gotovo 80% slučajeva. Za razliku od muškaraca koji obično stradavaju na samom radnom mjestu (86%), žene mnogo više stradavaju na putu do posla ili s posla, i to u čak 42% slučajeva.
Prošle se godine na radu ukupno ozlijedilo 24.843 radnika, što je također porast apsolutnog broja ozljeda na radu za 9,3% u odnosu na 2005. godinu.
Uz te podatke, uskoro bi se trebali znati i službeni statistički podaci o broju oboljelih od profesionalnih bolesti u 2006. odnosno podaci o tome koliko je njih oboljelo zbog izravnog utjecaja štetnih čimbenika rada na zdravlje. Ako je suditi po tome što su dosad poznati podaci iz godine u godini bili slični, za predvidjeti je da će se i slika o profesionalnim bolestima biti slična onima ranijim.
Predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Ana Knežević ističe kako se zbog bolovanja radnika ozlijeđenih na radnom mjestu, godišnje gubi oko 550.000 radnih dana.
"Uzmemo li u obzir da poslodavac dnevno gubi oko 500 kuna po radniku koji je na bolovanju, gubici se penju na 275 milijuna kuna godišnje", ističe Knežević koja napominje kako bi se broj ozljeda smanjio kada bi se više ulagalo u zaštitu na radu.
Inače, Sabor je na prijedlog sindikata ove godine proglasio 28. travnja Danom zaštite na radu, a velika očekivanja polažu se i na usklađivanje hrvatskih zakona s područja zaštite na radu s onima u EU.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik