Nezaposleni u Hrvatskoj koriste usluge preventivne zdravstvene zaštite znatno manje od zaposlenih, pokazuje istraživanje objavljeno u novom, tematskom broju časopisa Croatian Medical Journal posvećenom siromaštvu i ljudskom razvoju.
Istraživanje koje je provedeno na reprezentativnom uzorku građana Hrvatske pokazuje da zdrave nezaposlene osobe gotovo dvostruko rjeđe od zaposlenih odlaze na sistematski liječnički pregled, a značajno rjeđe provjeravaju krvni tlak i šećer u krvi.
Nezaposlene osobe oboljele od kardiovaskularnih bolesti ili dijabetesa odlaze na liječnički pregled i cijepe se protiv gripe rjeđe od zaposlenih osoba oboljelih od tih kroničnih bolesti.
Prema rezultatima istraživanja, stanovnici Hrvatske jednako često primaju liječnički savjet o zdravoj ishrani, bez obzira jesu li zaposleni ili ne.
Iako je jednakost u sustavu zdravstvene skrbi jedan od glavnih ciljeva javnozdravstvene politike u svijetu i Hrvatskoj, novo istraživanje pokazalo je da u korištenju preventivnih mjera zdravstvene zaštite postoje bitne razlike ovisne o stanju zaposlenosti.
Jedino istraživanje koje se dosad u svijetu bavilo tim pitanjem provedeno je u Australiji, a došlo je do sličnih rezultata, tj. da je preventivna zdravstvena zaštita manje dostupna nezaposlenim osobama.
Istraživači iz Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar" u zaključku ističu da sustav zdravstvene zaštite mora posvetiti dodatnu pozornost socijalno ugroženim skupinama poput nezaposlenih osoba.
Pritom treba voditi računa o tome da bi jedan od glavnih uzroka rjeđeg korištenja preventivne zdravstvene zaštite mogli biti psihološki problemi nezaposlenih, poput depresije i tjeskobe. (A.T.)
Izvor:
PLIVAzdravlje