Tek što je administrativno osoblje u pravosuđu u Srbiji, poslije dvotjednog štrajka, počelo s radom započela je obustava rada u osnovnim i srednjim školama, a štrajkove su najavili zaposleni u državnoj upravi i društvenim djelatnostima.
Zaposleni u pravosuđu počeli su s radom nakon što je sindikat našao zajednički jezik s vladom tako što će im plaće biti povećane u rasponu od 50 do 100 eura, s time da se broj zaposlenih smanji za 2.000, uz "pristojne" otpremnine.
Zaposleni u državnoj upravi, kojih ima oko 30.000, najavili su za 29. studenoga dvosatnu obustavu rada kao znak upozorenja. Dan kasnije četverosatnu, dok bi 1. prosinca moglo doći do cjelodnevne obustave rada ako izostane sporazum s vladom.
Štrajkom su zaprijetili i zaposleni u javnim poduzećima nezadovoljni time kako se kane podijeliti besplatne dionice kompanija u kojima rade. Viceprimijer Božidar Đelić morao je javno opomenuti zaposlene kako su u stvaranju imovine javnih poduzeća sudjelovali svi građani, a ne samo oni koji u njima rade.
Već više mjeseci protestiraju i rezervisti koji su sudjelovali u ratu na Kosovu 1999. godine. Razlog njihova nezadovoljstva je što nisu dobili dnevnice za vrijeme provedeno u ratu. Morala je intervenirati i policija kako bi otklonila blokadu na graničnom prijelazu iz Srbije na Kosovo zbog koje je dva dana bio onemogućen promet.
Najveće razmjere ima štrajk zaposlenih u osnovnom i srednjem obrazovanju. U oko 1.000 škola školski satovi skraćeni su sa 45 na 30 minuta, a od ponedjeljka je najavljeno zaoštravanje štrajka ako vlada ne udovolji zahtjevima koje postavljaju prosvjetari.
Zaposleni u obrazovanju traže da im se u 2008. godini povećaju plaće za 20%. U vladi smatraju kako je štrajk preuranjen, jer su sve obveze prema zaposlenima u obrazovanju za 2007. godinu ispunjene. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik