Premijer Ivo Sanader je prije sastanka socijalnih partnera u Vukovaru 19. veljače sindikatima poručio da se dogovore oko zajedničkog zahtjeva o iznosu minimalne plaće, jer bi u suprotnom Vlada mogla samostalno odrediti visinu minimalca.
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih Sindikata, Krešimir Sever ne vjeruje da će se sindikati uspjeti dogovoriti oko zahtjeva, s obzirom da su o tom pitanju sindikati dosad bili prilično nepomirljivi.
"Prijedlog se donosio gotovo dvije godine, a da bi nakon silnih pregovora iz sindikalnih redova proizašle dvije oprečno različite verzije", rekao je Sever.
Prva je prijedlog Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) o iznosu minimalne plaće od 2.700 kuna bruto, odnosno 2.025 neto, koja bi tek nakon prijelaznog razdoblja od godinu dana iznosila 50% prosječne plaće.
SSSH-ov je ishitreni prijedlog posebno razljutio drugih pet sindikalnih središnjica, a da nisu čekali zajednički dogovor, Sever ističe kako bi oni već bili gotovi sa svojim prijedlogom . Njihova verzija predviđa postupno povećanje najnižeg iznosa minimalne plaće kroz iduće 4 godine na 50% udjela u prosječnoj plaći. Prema njemu bi od početka iduće godine minimalna plaća porasla na 41% udjela u prosječnoj plaći, što bi iznosilo 2.815 kuna bruto.
U 2009. godini minimalac bi porastao na 44% prosječne plaće, odnosno 3.020 kuna, u 2010. na 47%, odnosno 3.226 kuna, a u 2011. na 50%, što bi iznosilo 3.432 kune. Naravno, u slučaju da prosječna plaća ostane ista kao danas.
Predsjednica SSSH Ana Knežević ističe da Vlada vjerojatno neće prihvatiti njihov prijedlog pod opravdanjem da će se zbog njega tvrtke zatvarati, ali na njega navodno neće pristati ni drugi sindikalci.
Međutim, "vezivanje minimalca na 50 posto prosječne plaće tek 2011. godine, po mom mišljenju, neće biti dobro jer će sav teret snositi radnici i poslodavci", istaknula je Knežević. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik