Iako je bilo rečeno da će se na sastanku u Vukovaru govoriti o konkretnim prijedlozima Zakona o minimalnoj plaći, Zakonu o reprezentativnosti sindikata te o socijalnom sporazumu, što su sindikati očekivali, Vlada se na čelu sa Sanaderom tih tema tek ovlaš dotakla.
Prekretnica, koju su sindikati očekivali nije se zbila, pa je tako jasno kako će 12. travnja sve gospodarske centrale izaći na ulice.
SSSH, NHS, HUS, Matica hrvatskih sindikata javnih i državnih službi, Udruga radničkih sindikata i Sindikat udruga UNI-CRO tako bi na centralni zagrebački trg trebali dovesti 45.000 ljudi.
Nezavisni hrvatski sindikati u srijedu su SSSH-u uputili dopis u kojem pozivaju na zajedničku sjednicu izvršnih tijela dviju središnjica kako bi se dogovorili o organizaciji prosvjeda.
"Sastanak u Vukovaru je bila prigoda da se napravi zaokret. Mi smo pokazali dobru volju i zaista je nedopustivo da se gubi vrijeme na taj način", kazala je Ana Knežević, predsjednica SSSH.
Sindikaliste je posebno isprovocirala činjenica da prilike za sučeljavanje mišljenja nije bilo. Predsjednik HNS-a Krešimir Sever poručuje da je savjetovanje o socijalnom dijalogu bez dijaloga promašeno.
Podsjetimo, sindikati predlažu da od 1. srpnja minimalni iznos plaće za koeficijent jedan iznosi 41% prosječne, do 2010. godine 47%, a od 2011. godine 50 posto. Sindikati su se složili i oko SSSH-ova prijedloga da minimalac bude neoporeziv.
Hrvatska udruga poslodavaca pak predlaže da minimalna plaća ove godine poraste 2%, odnosno 50 kuna, 2% više od sadašnjih 33%, a svake iduće godine njezin bi iznos utvrđivala Vlada zajedno sa socijalnim partnerima.
Na savjetovanju je zaključeno da se sindikati i poslodavci trebaju do 15. ožujka dogovoriti o Zakonu o minimalnoj plaći, inače će odluku o tom zakonu donijeti Vlada. Sindikati su dobili i rok do kraja travnja za dogovor o tekstu Zakona o reprezentativnosti sindikata. (A.T.)
Izvor:
Novi list