Hrvatska se po tehnološkoj razvijenosti nalazi na 49. mjestu od ukupno 127 zemalja, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) o informacijskoj tehnologiji koje je objavilo i Nacionalno vijeće za konkurentnost (NVK).
Time je Hrvatska ostvarila puno bolji rezultat od pojedinih zemalja Europske Unije poput Poljske, Grčke i Rumunjske koje su rangirane i do 13 mjesta niže, ističu iz NVK.
Napominju i da je istraživanje ove godine obuhvatilo osam novih zemalja (Portoriko, Saudijska Arabija, Oman, Senegal, Tadžikistan, Gambija, Libija i Sirija), pa je zbog toga ovogodišnju poziciju Hrvatske teže usporediti s prošlogodišnjim rezultatima kada je Hrvatska bila na 46. mjestu.
Studiju su zajednički izradili Svjetski ekonomski forum i INSEAD, vodeća međunarodna poslovna škola, a istraživanje se provodi sedmu godinu za redom, te pokazuje koliko se pojedina zemlja oslanja na informatičku i komunikacijsku tehnologiju (ICT) u poticanju gospodarskog rasta.
Najkonkurentnija ICT zemlja na svijetu drugu godinu za redom je Danska, a drugu poziciju zadržala je i Švedska. Na trećem je mjestu Švicarska, za kojom slijede Sjedinjene Američke Države, a najveće iznenađenje među prvih deset zemalja je Južna Koreja koja je svoju poziciju poboljšala za čak deset mjesta, skočivši sa 19. na 9. mjesto.
Prema rezultatima ovogodišnjeg istraživanja, Hrvatska je u segmentu tržišnog, političko-regulatornog te infrastrukturnog okruženja na 52. mjestu, po kriteriju spremnosti za korištenje ICT-a na 42. mjestu, a po rezultatu korištenja novih tehnologija na svim razinama - individualnoj, poslovnoj i javnoj na 48. mjestu.
Odlične rezultate Hrvatska je polučila u sferi broja korisnika mobilnih i Internet tehnologija (33), kvaliteti pojedinih segmenata obrazovnog sustava potrebnih za razvoj ICT-a (27) te korištenju ICT-a u javnoj upravi (34) i dr. Upravo ta područja na kojim su ostvareni vidljivi pomaci dio su preporuka za povećanje ICT konkurentnosti koje je NVK predstavilo prošle godine, podsjeća se u priopćenju.
"Hrvatska je ovogodišnjim rezultatima zadržala svoju poziciju te je i dalje bolje rangirana od niza zemalja Europske Unije, no još uvijek nije dosegla tehnološki standard Češke i Slovačke. Primjenom ICT-a možemo osigurati prosperitet zemlje, ali se moramo usmjeriti na poticanje ulaganja u obrazovanje i inovacije kao ključnog uvjeta bržeg razvoja zemlje", ističe predsjednik NVK-a Darko Marinac.
Prema istraživanju, od susjednih zemalja najbolje je rangirana Slovenija koja je zadržala 30. poziciju, Makedonija je na 83. mjestu, Bosna i Hercegovina na 95. poziciji, a Albanija na 108. mjestu. Srbija uopće nije uvrštena u istraživanje.
Posljednje mjesto u ovogodišnjem istraživanju ponovno je pripalo afričkoj državi Čad kao najnerazvijenijoj zemlji svijeta. (Hina)