Poslodavcima u Hrvatskoj danas nije lako pronaći odgovarajuće zaposlenike
Unatoč velikom broju nezaposlenih, poslodavcima u Hrvatskoj danas nije lako pronaći odgovarajuće zaposlenike. Iako na prvi pogled nelogična, ta činjenica svjedoči o neusklađenosti ponude i potražnje na hrvatskom tržištu rada.
Radnici često misle da su poslodavci (pre)zahtjevni, no poslodavci, ali i stručnjaci upozoravaju na nešto posve drugo. Riječ je, kako je to već više puta naglasila i ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ankica Paun Jarallah, o strukturnoj neprilagođenosti domaćeg tržišta rada.
Značaj cjeloživotnog učenja
Početak svega je obrazovni sustav koji se (pre)sporo mijenja i ne drži korak sa zahtjevima tržišta jer na njega ne šalje kadrove koji mogu zadovoljiti potrebe modernih poslodavaca. Najilustrativniji i najaktualniji primjeri dolaze iz turističke branše koja i ove sezone na pojedinim područjima teško pronalazi odgovarajuće kadrove.
Poslodavci u turizmu često se žale da mladi radnici koji im dolaze direktno iz škole, bez prethodnog radnog iskustva, uopće ne mogu samostalno raditi. No, nezaposlene, ali i radnike u Hrvatskoj muči jedan drugi problem. Riječ je o cjeloživotnom učenju, konceptu koji je već prihvatilo zapadno tržište rada, a u nas tek treba zaživjeti. Treba stvoriti atmosferu i naviku da učenje ne prestaje završetkom formalnog obrazovanja, nego da se nova znanja i vještine usvajaju cijeli život.
Istraživanje koje je svojedobno proveo website MojPosao pokazuje da čak 62 posto poslodavaca, unatoč velikom broju nezaposlenih, teško pronalazi zaposlenike kakvi su im potrebni i kakve traže. Dio poslodavaca smatra da im velik broj nezaposlenih donekle olakšava potragu za novim zaposlenicima, ali svi se slažu da je omjer ponude i potražnje na tržištu rada u Hrvatskoj nezadovoljavajući.
Ujedno, prema tom istraživanju, poslodavci smatraju da struktura i kvaliteta radne snage u Hrvatskoj ne odgovaraju današnjim potrebama tržišta te da je to, među ostalim, jedan od ograničavajućih faktora naše konkurentnosti u EU.
Što nedostaje današnjim zaposlenicima
Odgovor ne leži u nekim visokosofisticiranim vještinama, nego u vrlo banalnim stvarima. Pokazalo se da su poslodavci spremni bez puno razmišljanja posao ponuditi osobi s odgovarajućim stavom. Drugim riječima, motiviranost, proaktivnost, samoinicijativnost i radna etika osobine su koje poslodavci prepoznaju, cijene i nagrađuju.
Tak nakon toga gleda se znanje i diploma. Osobe izraženih interpersonalnih vještina kao što su komunikativnost, tolerancija i timski rad, također će biti prepoznate i poslodavcima poželjne.
Hrvatskim radnicima, dakle, prema mišljenju poslodavaca, nedostaju prvenstveno proaktivnost i samoinicijativnost. Na to se posebno žale velike tvrtke u kojima su, čini se, zaposlenici skloni ponašati se po unaprijed zadanim pravilima igre ne pokazujući inicijativu za napretkom. Velike tvrtke pak više pogađa nefleksibilnost zaposlenika koja u kombinaciji s nedostatkom proaktivnosti, kažu stručnjaci, jamči stagnaciju i nekonkurentnost. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik