Sindikat tvrdi da se slabo štiti sigurnost radnika, dok se pogoduje poslodavcima
U parlamentarnu proceduru Vlada je uputila i Zakon o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca kojim se radnicima jamči isplata tri minimalne plaće iz sredstava Fonda za zapošljavanje, dok će se ostatak potraživanja rješavati stečajnim postupkom.
Savez samostalnih sindikata Hrvatske se protivi tome prijedlogu jer tvrdi da nedovoljno štiti sigurnost radnika u slučaju stečaja, dok istodobno pogoduje poslodavcima.
Primjena europskog zakonodavstva
Naime, kako tvrdi SSSH, dosadašnji tijek izmjena radno-socijalnog zakonodavstva pokazuje da Vlada model "fleksigurnosti" u pravilu razvija kroz fleksibilnost na strani radnika, a sigurnost za poslodavce. Primjerice, u području socijalne sigurnosti Vlada odgovornost prebacuje na zaposlene i nezaposlene radnike, kažu u Savezu.
Istodobno preuzima financijsku obvezu poslodavaca u slučaju stečaja na teret Državnog proračuna većinom je ne uspijevajući naplatiti od poslodavaca u stečajnom postupku te kroz oslobađanje plaćanja doprinosa za pojedine kategorije radnika.
SSSH, međutim, zagovara primjenu europskog zakonodavstva tako da poslodavci uplaćuju doprinos u Agenciju za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca koja isplaćuje zaštićena potraživanja radnika u slučaju stečaja kako je to uobičajeno u državama članicama EU.
SSSH je također tražio proširivanje obuhvata radnika koji mogu ostvarivati pravo na isplatu osiguranih potraživanja u slučaju stečaja, koji Vlada ne prihvaća obrazlažući kako bi to bio znatan financijski teret za Državni proračun jer, naravno, potraživanja koja je isplatila radnicima ne uspijeva naplatiti od poslodavaca, odnosno stečajnih dužnika, priopćio je SSSH. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik