U Hrvatskoj se na poslu može provesti najviše 50 sati, a u Europi je prosjek 38,9 sati
Europski radnici prosječno rade 38,9 sati tjedno, a godišnje na poslu provedu 1740 sati. Tek u tri gospodarske grane, tjedno se radi duže od prosjeka, pokazuje posljednje istraživanje Eurofounda o radnom vremenu i godišnjim odmorima koje se temelji na kolektivnim ugovorima.
Tako radnici u maloprodaji tjedno rade prosječno 38,8 sati, u kemijskoj industriji 38,6 i javnim službama 38,3 sata.
Istraživanje pokazuje i da je u 2007. godini većina zemalja u EU imala petodnevni radni tjedan, a broj plaćenih dana godišnjeg odmora prosječno iznosi 25,2 dana. I podaci o radnom vremenu, kao i godišnjim odmorima nisu se lani mijenjali u odnosu na 2006. godinu.
Kolektivni ugovori jamče veća prava
Međutim, Eurofound ukazuje i na razlike između starih i novih članica Unije. Osim podataka o prosječnom radnom vremenu i godišnjim odmorima radnika u EU temeljem kolektivnih ugovora istraživanje pokazuje i zakonske odredbe u pojedinim zemljama.
Evidentno je da najveći dio europskih radnika kolektivnim ugovorima poboljšava svoja prava, što bi domaćim sindikatima trebalo pomoći u predstojećim pregovorima oko usklađivanja Zakona o radu s europskim direktivama.
Godišnji odmor u EU 25 dana
Primjerice, direktiva kazuje kako radni tjedan ne smije trajati duže od 40 sati, a statistika pokazuje kako radnici uspijevaju dogovoriti i kraće radno vrijeme i duže godišnje odmore od zakonom propisanih minimuma. Ne treba zaboraviti, međutim, da europski prosjek u radnom vremenu "reže" Francuska u kojoj još uvijek vrijedi odredba o 35 radnih sati tjedno.
Istraživanje Eurofounda nije uključilo Hrvatsku, no da je ona i promatrana mogli bi se iznijeti samo podaci temeljem zakonskih odredbi. Analizu kolektivnih ugovora, naime, nitko ne radi, a zakonski, u Hrvatskoj se tjedno može raditi najviše 50 sati, dok je minimalni godišnji odmor 18 dana.
Radno vrijeme smanjeno za dva sata
U proteklih devet godina, kolektivno ugovoreno radno vrijeme u starim članicama EU smanjeno je za 2,1 posto i to sa 38,6 na 37,8 sati. Gledajući po članicama, radno vrijeme najviše su smanjili Francuzi i to za četiri sata, dok su radnici u Švedskoj tjedni rad smanjili za 2,5 sati, u Portugalu za 1,2 sata, Velikoj Britaniji za 1,1 sat te Luksemburgu za jedan sat.
Zahvaljujući izmjenama Zakona o radu, a ne kolektivnom pregovaranju, u Hrvatskoj je u posljednjih devet godina tjedno radno vrijeme smanjeno za dva sata.
I dok je kod nas zakonski propisan minimum od 18 dana plaćenog godišnjeg odmora radnici u EU na plaćenom odmoru provedu u prosjeku 25,2 dana. (A.T.)
Izvor:
Novi list