U Hrvatskoj strani jezik, najčešće engleski, govori 88 posto mladih u dobi od 15 do 24 godine, dok samo dva posto starijih od 65 može reći isto
Koje strane jezike Hrvati govore i koliko dobro? Ako ste ikada bili u inozemstvu sigurno vam se učinilo da nam jezici, pogotovo engleski, idu bolje nego Talijanima ili Francuzima, te da manje problema imamo s izgovorom i naglaskom.
Ipak, kako stoje stvari nije moguće točno utvrditi jer u Hrvatskoj još nikada nije provedeno sustavno istraživanje o tome, kao ni o tome koliko ljudi govori dva i više jezika, a jedino istraživanje koje postoji temelji se na samoprocjeni ispitanika.
Jezici važni zbog turizma
To istraživanje provodi agencija GfK, a rezultati iz 2002. godine su pokazali da barem jedan strani jezik, najčešće engleski, govori 88 posto mladih u dobi od 15 do 24 godine, dok samo dva posto starijih od 65 može reći isto. Engleski jezik je daleko najčešći korišteni strani jezik u Hrvatskoj.
Oko 45 posto građana starijih od 15 godina tvrdi da se može barem malo služiti tim jezikom. Ali, samo oko 11 posto ocjenjuje da odlično govori i piše na engleskom, daljnjih 17 posto smatra da dobro govori i piše te još 17 posto smatra da može donekle sudjelovati u razgovoru.
Da dobro govore engleski smatra najviše ispitanika u Istri i Primorju (70%), zatim Dalmaciji (60%) i Zagrebu s okolicom (55%). Da li uz more zaista više uče jezike, zbog stranih turista i ulagača, ili su samo sigurniji u svoje znanje, pokazala bi studija koja bi se temeljila na provjeri znanja.
Na drugom je mjestu njemački kojim može dobro komunicirati tek približno 10 posto građana, a donekle se služi tim jezikom još oko 15 posto osoba. Takvih ima najviše u Zagrebu, zatim u sjevernoj Hrvatskoj te u Istri s Primorjem i Dalmaciji.
76 posto visokoobrazovanih koristi strani jezik
Jedini zapaženiji jezik još je talijanski, za koji 6 posto građana tvrdi da ga odlično ili dobro govori i piše, a daljnjih 9 posto se može služiti u verbalnoj komunikaciji. Oko 45 posto građana Istre s Primorjem sigurno je da može dobro komunicirati na talijanskom, a u Dalmaciji je takvih više od 30 posto. Razlika u poznavanju jezika vidljiva je i s obzirom na obrazovanje i visinu mjesečnih primanja.
Oko 76 posto visokoobrazovanih ispitanika smatra da zna engleski, a osobe srednjeg obrazovanja to navode u 58 posto slučajeva. Zanimljivo je i da 80 posto osoba s primanjima znatno iznad prosjeka smatra da dobro zna upravo engleski jezik. U odnosu na istraživanje provedeno pet godine ranije rezultati su nešto lošiji. Tada se 51 posto ispitanika izjasnilo da govori engleski. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list