"Drugo poglavlje napete priče je zatvoreno, nažalost slijedi treće koje se zove recesija", izjavio je James Hamilton, bankarski analitičar u Numis Securitis.
Unatoč naporima vlada da stabiliziraju financijski sektor i sve većem zaduživanju, dva glavna trgovinska partnera Hrvatske, Njemačka i Italija, također su podlegla pritisku globalne krize. Izvješća četiriju instituta govore da je Njemačko gospodarstvo na rubu recesije.
Gospodarstvo Italije počelo je padati čak i prije nego što je svijet zahvatila financijska kriza, a prognoze govore da je recesija neizbježna i sljedeće godine. Talijanska ekonomija bi u sljedećoj godini, prema procjenama, mogla rasti po stopi od svega 0,2 posto, a u najgorem slučaju, bruto domaći proizvod zemlje mogao bi pasti za 0,8 posto.
U Hrvatskoj teško otpustiti radnika
Osim toga, brojne kompanije već najavljuju pad prihoda i nastoje smanjiti troškove. Zbog takvog scenarija mnogi od njih već su najavili otpuštanje više tisuća zaposlenika.
Zbog neprovođenja strukturalnih reformi, uključujući liberaliziranje tržišta rada, kriza u Italiji je još izraženija. Od europskih zemalja Italija je najteže pogođena krizom, osim Irske, kojoj se ove godine najavljuje pad BDP – a od 1,8 posto.
Međutim, upravo bi rigidno radno zakonodavstvo u slučaju krize, moglo spasiti brojne zaposlene u Hrvatskoj. Naime, iako je radnike u našoj zemlji teško otpustiti, u slučaju krize zatvaranje radnih mjesta bit će gotovo neizbježno u brodogradnji, financijama, građevini i turizmu, smatraju analitičari. (D.P)
Izvor:
Jutarnji.hr