Predviđa se da bi do masovnog otpuštanja radnika trebalo doći u prosincu ove godine, kada će kompanije planirati budžet za iduću godinu
I dok mnogi stručnjaci upozoravaju kako će 2009. biti najteža godina za globalno gospodarstvo, s izazovima koji nisu viđeni još od ranih 90-ih, međunarodna tvrtka za zapošljavanje Manpower očekuje masovna otpuštanja radnika u svijetu.
Izvršni direktor Manpower-a Jeffrey Joerres upozorava da bi do masovnog otpuštanja radnika trebalo doći u prosincu ove godine, kada će kompanije planirati budžet za iduću godinu.
Joerres objašnjava da će većina poslodavaca vrlo vjerojatno, broj zaposlenih radije reducirati na kraju ove godine, nego u 2009. kada će poslovno okruženje biti znatno nepovoljnije i nepredvidljivije.
Ugrožena i daleka tržišta
"Mnogi poslodavci smatraju da ih kriza za sada još nije pogodila, ali će uskoro osjetiti posljedice, zbog čega se moraju ponašati financijski odgovorno. To pak stvara značajan pritisak na tržište rada", izjavio je Joerres za Financial Times.
U nekima od najrazvijenijih zemalja stopa nezaposlenosti se već značajno povisila. U SAD-u je ona narasla na 6,5 posto, što je najviša razina od 1994. godine, dok se u Britaniji povećala na 5,8 posto, što je najveća razina od 2000. godine.
Iako još nisu pogođena krizom, brzorastuća tržišta, poput indijskog itekako će osjetiti posljedice usporavanja gospodarstva. Stoga ni ne čudi da su mnoge tamošnje kompanije već smanjile intenzitet zapošljavanja, dok su neke čak već i otpustile jedna dio radnika.
Obrnuti redoslijed
Joerres ističe kako se u ovom kriznom ciklusu događa neobičan trend otpuštanja zaposlenika i prije usporavanja gospodarstva, dok se u svim prošlim krizama val otpuštanja događao tek nakon što su kompanije osjetile negativne posljedice.
Za razliku od perioda koji je slijedio nakon pucanja tehnološkog balona, u ovo trenutku krizom su pogođeni mnogi veliki sektori, od automobilskog do financijskog, što će zasigurno rezultirati još većim valom otpuštanja djelatnika.
Međutim, Joerres je dodao da će se trendovi koji karakteriziraju moderno tržište rada dugoročno nastaviti i nakon krize, a to su prvenstveno starenje populacije u Japanu i Europi te povećanje mobilnosti radnika na globalnoj razini. (V.K.)
Izvor:
The Financial Times