Osobe s invaliditetom čine oko 10 posto svjetske populacije, a većina njih se nalazi u radnoj dobi
Osobe s invaliditetom uglavnom su marginalizirane i zanemarene na tržištu rada, a posebno su ranjiva skupina u vrijeme ekonomske krize, upozorila je Međunarodna organizacija rada (International labour organization – ILO) u povodu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom (3. prosinac).
"Od 650 milijuna osoba s invaliditetom, što je oko 10 posto svjetske populacije, njih oko 470 milijuna nalazi se u radnoj dobi. Oko 80 posto njih živi u zemljama u razvoju, a znatna ih većina živi na samoj granici siromaštva ili zarađuju na slabo plaćenim radnim mjestima", istaknuo je generalni tajnik ILO-a Juan Somavia.
Ugrožena i djeca
Istovremeno, u razvijenim zemljama je prema procjenama, nezaposleno od 50 do 70 posto osoba s invaliditetom koje se nalaze u radnoj dobi. Također, procjenjuje se da zbog njihove društvene isključenosti globalni BDP godišnje gubi od 1,37 do 1,94 trilijuna američkih dolara.
Međutim, nejednakost nije vidljiva samo na tržištu rada. Naime, prema podacima UNESCO-a, za gotovo 90 posto djece s invaliditetom u zemljama u razvoju nije omogućeno školovanje. Porazna je također i činjenica da su čak i među osobama s invaliditetom, u bilo kojem društvenom segmentu, žrtve diskriminacije najčešće žene.
EU: Zaposleno tek 40 posto osoba
Stoga se ovogodišnji Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava pod sloganom "Dostojanstvo i pravda za sve nas" što, naglašava ILO, ima višestruko značenje u vrijeme ekonomske krize.
"Sloganom se želi poručiti da dostojanstvo, jednakost i poštenje moraju vrijediti za sve osobe u svakoj situaciji, a pomaže nam da se ujedinimo u borbi protiv diskriminacije, siromaštva i stigmatizacije", istaknula je glumica Marleen Matlin, inače svjetski poznata i po svojoj borbi za prava osoba s invaliditetom.
Prema istraživanju ILO-a iz 2007. godine, u Europskoj uniji je zaposleno tek 40 posto ukupnog broja osoba s invaliditetom, a čak 52 posto osoba s invaliditetom u radnoj dobi, potpuno je pasivno na tržištu rada. Za usporedbu, zaposlenost potpuno zdravih osoba kreće se iznad 60 posto, dok je pasivnih na tržištu tek 28 posto.
Desetina hrvatskog stanovništva
Prema popisu stanovništva iz 2001. u Hrvatskoj živi 429.421 osoba s invaliditetom, što je oko 10 posto ukupnog stanovništva. Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, krajem svibnja 2007. u evidenciji je bilo registrirano 5.657 nezaposlenih osoba s invaliditetom.
Iako u Hrvatskoj nema službenih podataka o tome koliko je njih zaposleno, prema HZZ-ovim procjenama u radnom bi ih odnosu moglo biti svega oko četiri tisuće. Posljednji podaci Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom koji su predstavljeni ove godine pokazali su da su u 2007. zaposlene 862 osobe s invaliditetom, dok je do kraja srpnja ove godine zaposleno 1.460 osoba s invaliditetom. (V.K.)
Izvor:
ILO