Do štrajka bi moglo doći do kraja prosinca ili za tri mjeseca nakon što prođe rok otkazivanja kolektivnog ugovora. Više nema pregovora ni o plaćama do 2012. ni o dodatku za prosvjetu
Pregovori između Vlade i 15 sindikata o plaćama 240.000 zaposlenih u javnim i državnim službama su propali, piše Gordana Galović u Jutarnjem listu.
Vladi sada preostaju dvije opcije: primjena ugovorenog povećanja osnovice za plaće za šest posto od 1. siječnja 2009. godine ili jednostrano otkazivanje kolektivnog ugovora.
Konzultacije s pravnicima
Za sindikate nepovoljnija opcija otkazivanja kolektivnog ugovora već se neslužbeno spominjala kao najizglednija jer u Vladi tvrde da u proračunu koji se donosi u uvjetima krize nema 1,4 milijarde kuna za povišice. Sindikati i Vlada tako umjesto socijalnog dijaloga ulaze u svojevrsni rat jer sindikati u slučaju otkazivanja kolektivnog ugovora već najavljuju akcije i mogući štrajk, te podnošenje tužbi.
Dođe li do sindikalnih akcija, u njima bi moglo sudjelovati i do 100.000 javnih i državnih službenika koji su sindikalno organizirani. Dok su sindikati već u utorak prijetili štrajkom, u Vladi su uvjereni da im akcije, koje bi mogle početi već u prosincu, neće uspjeti.
Sindikati će se idućih dana sa svojim pravnicima konzultirati o tome kada zakonski mogu organizirati bilo kakve akcije. Naime, pitanje je mogu li s organiziranjem akcija, pa i štrajka, početi odmah nakon što Vlada eventualno otkaže kolektivni ugovor, dakle već potkraj ovog mjeseca, ili tek nakon što prođe rok otkazivanja kolektivnog ugovora od tri mjeseca.
Povećanje za dva mjeseca
Pregovori su propali nakon što su sindikati jednoglasno odbili najnoviji Vladin prijedlog prema kojem bi zaposlenima u obrazovanju i znanosti, zdravstvu, socijalnoj skrbi, državnoj administraciji, kulturi i policiji plaće od 1. travnja iduće godine porasle za dva posto.
Vlada je bila spremna zaposlenima u obrazovanju i znanosti od 1. kolovoza povećati osnovicu za plaće za dodatnih dva posto, te svim zaposlenima u javnim i državnim službama za još 1,5 posto od 1. listopada. Ova varijanta Vladu bi stajala između 700 i 800 milijuna kuna.
Sindikati su takav prijedlog odbili i, prema najavama potpredsjednice Vlade Jadranke Kosor, ostali bez svega - bez pregovora o dugoročnoj politici plaća do 2012. godine, a zaposleni u prosvjeti bez dodatne povišice od dva posto. Ako Vlada raskine kolektivni ugovor, ima otkazni rok od tri mjeseca pa će se javnim i državnim službenicima u siječnju i veljači plaća povećati za šest posto, a nakon toga smanjiti.
Kao vođa pregovora u petak ću Ekonomsko vijeće i Vladu izvijestiti o rezultatima pregovora, te će Vlada objaviti svoje konačno stajalište. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list