Prema podacima Eurostata minimalna plaća u Luxembourgu iznosi 1.610, a u Bugarskoj 112 eura
Zakonom propisanu minimalnu plaću ove je godine imalo 20 od 27 zemalja članica Europske unije. Među njima su Belgija, Bugarska, Španjolska, Estonija, Grčka, Francuska, Mađarska, Irska, Latvija, Litva, Luxembourg, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Češka i Velika Britanija.
U preostalima, donja granica plaće regulira se kolektivnim ugovorom na razini djelatnosti. Osim toga, minimalnu plaću zakonom je propisala i jedna zemlja kandidatkinja, Turska.
Tri skupine
Pokazuje to posljednji izvještaj europske statističke agencije Eurostat, u kojem stoji da se visina mjesečne minimalne plaće kretala od 112 eura u Bugarskoj do 1.610 eura mjesečno u Luxembourgu.
Ako se pak promatra prema paritetu kupovne moći, razlika u visini minimalca među zemljama članicama se donekle smanjuje. No, čak i tada najveću minimalnu plaću i dalje imaju radnici u Luxembourgu (1.532 eura), dok je najniža u Rumunjskoj (232 eura).
Države koje su visinu minimalne plaće propisale zakonom mogu se podijeliti u tri skupine. U prvu spadaju one zemlje u kojima minimalac iznosi između 100 i 350 eura, poput Bugarske, Rumunjske, Latvije, Litve, Slovačke, Estonije, Mađarske, Češke i Poljske.
Drugu skupinu čini pet zemalja u kojima se minimalna plaća kreće u iznosu od 500 do 700 eura. U toj se skupini nalaze Portugal, Slovenija, Malta, Grčka i Španjolska. Treću pak čini šest zemalja članica u kojima zakonom zajamčena minimalna plaća iznosi približno ili čak i više od 1.150 eura. Toliki minimalac zajamčen je radnicima u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Belgiji, Nizozemskoj, Irskoj i naravno Luxembourgu.
Godišnji rast 3 posto
Zajamčena mjesečna minimalna plaća u Turskoj iznosi 333 eura, dok je na razini Sjedinjenih Američkih Država pripisan minimalac u iznosu od 652 eura.
U razdoblju od 2000. do 2008. godine prosječni godišnji nominalni rast minimalne plaće kretao se od 2,3 u Belgiji, do 27,9 posto u Rumunjskoj. Međutim, u 15 najstarijih članica te Malti i Sloveniji, minimalne su plaće rasle za manje od 3 posto.
U ostalim državama minimalna je plaća godišnje realno rasla za više od tri posto, a najviše u Rumunjskoj, čak 12,2 posto.
Malta i Luxembourg jedine su mogu pohvaliti činjenicom da kod njih minimalna plaća iznosi oko 50 posto prosječne plaće u državi. Pritom valja istaknuti da zajamčeni minimalac na Malti iznosi 612 eura.
Ostale zemlje dijele se u dvije skupine – prvu u kojoj zajamčena minimalna plaća iznosi manje od 40 posto prosječne plaće u državi i drugu u kojoj se udio minimalne plaće u prosječnoj plaći kreće od 41 do 47 posto.
U prvoj grupi se nalaze Latvija, Litva, Poljska, Mađarska, Rumunjska, Češka i Velika Britanija, a u drugoj Portugal, Španjolska, Irska, Slovenija, Bugarska, Nizozemska i Slovačka. U Sjedinjenim Američkim Državama minimalna plaća iznosi oko 35 posto prosječne plaće. (V.K.)
Izvor:
Eurostat