Nije poželjno pitati baš sve što vam padne na um
Danas je zaista važno znati postavljati pitanja, a to se odnosi i na pitanja koja ćete uputiti poslodavcu kada dođete na intervju za posao, jer će on cijeniti vaše zanimanje za posao i tvrtku.
Ipak, imajte na umu da će poslodavac pritom otkriti nešto o načinu na koji razmišljate, jer postavljanjem pitanja pokazujete koliko ste vješti u komuniciranju. Također, time iskazujete i zanimanje za posao te svoje znanje o tvrtki.
Nije poželjno pitati baš sve što vam padne na um, stoga vam donosimo neka pitanja koja morate izbjegavati:
Moram li raditi prekovremeno?
Ako priželjkujete što manje prekovremenih sati, radije pitajte:"Što mogu očekivati na radnom mjestu, te koje su moje odgovornosti?" Na ovaj način ćete saznat kako izgleda tipičan radni dan, uključujući i vaše dnevne obveze.
Mislite li da sam prikladan/na za rad u ovoj tvrtki?
To je pitanje koje ispitivač, u većini slučajeva pita vas. No iskaže li vam ispitivač naklonost, radije upitajte: "Zašto se vama sviđa raditi u ovoj tvrtki?". Na ovaj način ćete iz prve ruke saznati sve pogodnosti koje tvrtka nudi.
Ispitivaču se nikada nemojte obratiti sa TI, ni onda kada je mlađi od vas
Morate poštovati njegovu funkciju. On za vas nije privatni poznanik ili prijatelj s kojim pijete kavu, već poslovna osoba koja vas bira za posao u tvrtki za koju radi.
Zašto je bivši zaposlenik dao otkaz?
Radije pitajte:"Hoću li ja doći na mjesto prethodnog zaposlenika?" Informaciju o tome zašto je netko dao otkaz, nećete dobiti od čelnih ljudi te tvrtke. Ponekad je korisno znati informacije unutar tvrtke, primjerice, kakvi su odnosi među suradnicima, stiže li plaća na vrijeme, mogućnosti napredovanja u karijeri. No, ta i slična pitanja saznat ćete u neformalnom razgovoru, a ne na intervjuu za posao.
Ne žalite se na bivšeg šefa
Intervju za posao nije mjesto na kojem se žali na bivšeg šefa jer tako sebe prikazujete kao problematičnu osobu sklonu konfliktima. Nikoga ne zanima kakav vam je odnos bio sa nadređenim, već koliko ste stručna osoba i jeste li spremni na daljnju suradnju i edukaciju. Ako vas pak pitaju zašto odlazite iz stare tvrtke otvoreno priznajte, ali se nemojte žaliti. (A.T.)
Izvor:
CNN