Preko 2/3 kućanstava ima probleme s pokrivanjem svojih mjesečnih financijskih obaveza. Najviše se izdvaja za hranu dok za obrazovanje izdvaja tek 39 posto kućanstava
Prosječno hrvatsko kućanstvo u 2008. godini raspolagalo je mjesečno s oko 6.920 kuna ili 961 euro. Međutim, postoje velike razlike među regijama pa su tako prihodi najmanji u Slavoniji (791 euro) a najveći u Zagrebu s okolicom (1.156 eura), pokazalo je istraživanje koje je proveo GfK u prosincu prošle godine.
S druge strane, prema subjektivnoj procjeni ispitanih, potrebni prihodi za zadovoljenje osnovnih troškova / potreba obitelji – kreću se na razini od oko 8.950 kuna (oko 1.242eura). Razlika između potrebnih i ostvarenih prihoda iznosi u prosjeku oko 2.000 kuna ili 281 euro, a potrebni prihodi u prosjeku su za preko 29 posto veći od ostvarenih.
Samo 12 posto ima veće prihode od potrebnih
Rezultati istraživanja su pokazali da ostvarene prihode veće od potrebnih ima samo 12 posto kućanstava, njih oko 17 posto imaju prihode točno koliko im treba, dok čak 68 posto kućanstava treba više prihode od postojećih, a 3 posto ispitanika nije željelo odgovoriti.
Iz toga proizlazi da preko 2/3 kućanstava ima probleme s pokrivanjem svojih mjesečnih financijskih obaveza. U prosjeku njihova primanja trebala bi biti čak 67 posto veća da bi bili u stanju adekvatno pokriti troškove za sve osnovne životne potrebe.
Najveći troškovi za hranu i odjeću
Osim troškova za stanovanje i hranu, koje imaju sva kućanstva, najviše su zastupljeni još troškovi za odjeću i obuću, telefon te prometne troškove, koje ima između 84 i 90 posto kućanstava. Osim toga u prošloj godini 73 posto kućanstava imalo je troškove za medicinske usluge, 59 posto za kulturne i sl. potrebe, 60 posto za nabavku i održavanje trajnih dobara, 48 posto za duhan i cigarete.
Za obrazovanje je izdvajalo samo 39 posto kućanstava. Rezultati su pokazali kako je tek oko1/4 kućanstava stavljala je nešto na štednju, a oko 16 posto otplaćivalo je barem jedan stambeni kredit.
Poskupljenje svih davanja
Najviša pojedinačna stavka u kućnom budžetu i dalje otpada na hranu (oko 30 posto) a slijede ukupni troškovi stanovanja (oko 16 posto). To su ujedno troškovi koje imaju sva kućanstva i već samo oni predstavljaju gotovo polovicu svih troškova.
U odnosu na prethodnu 2007. godinu kućanstva su u 2008. godini izdvajala više na gotovo sve vrste troškova . Neznatno manje je išlo na fiksni telefon, dok su troškovi za kulturu, rekreaciju, zabavu ostali na istoj razini, ali dosta manje je utrošeno na kupovinu trajnih dobara. (D. P.)
Izvor: