Na sastanku sindikalaca i predstavnika Vlade nije postignut dogovor o smanjenju plaća državnih i javnih službenika
Sindikati državnih i javnih službi do petka bi se trebali očitovati o Vladinom prijedlogu da se za šest posto smanje plaće oko 240.000 državnih i javnih službenika, čime bi se one zapravo vratile na razinu iz 2008. godine, piše Marijan Lipovac u Vjesniku.
Na jučer održanom sastanku predstavnika Vlade i sindikata, u Ministarstvu financija, potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor najavila je da će Vlada sindikatima uputiti prijedlog izmjena Temeljnog kolektivnog ugovora za javne i državne službe i Sporazuma o rastu plaća, kojima će predložiti vraćanje osnovice plaća u javnom sektoru na prošlogodišnju razinu.
Iznimno važan rebalans
"Predložit ćemo i to da Vlada ostavi prostor da u trenutku kad dođe do rasta BDP-a opet sjednemo i razgovaramo o rastu plaća", kazala je Kosor.
Prema procjenama Ministarstva financija, ovogodišnji proračunski prihodi umjesto 124,6 milijardi kuna bit će 116,1 milijardu, što bi uz rashode od 126,9 milijardi značilo deficit od 10,4 milijarde kuna. Kako je kazao ministar financija Ivan Šuker, prihvate li sindikati Vladin prijedlog uštedjelo bi se još 1,4 milijardu kuna.
"Ovaj je rebalans iznimno važan za hrvatsku državu jer o njemu ovisi pod kakvim će uvjetima država u travnju ili svibnju izdati svoje vrijednosne papire u inozemstvu. Vrlo je bitno izdati te vrijednosnice pod povoljnim uvjetima, jer pod istim će se uvjetima zaduživati hrvatsko gospodarstvo, a to će osjetiti i građani na visini kamata. Rebalansom se šalje jasna poruka domaćoj i inozemnoj javnosti", istaknuo je Šuker.
Vezanje plaća uz BDP
Predstavnik sindikata Ivica Babić poručio je da sindikati neće ništa napraviti bez konzultacija sa širim članstvom, jer nemaju mandat za prihvaćanje ili odbijanje Vladina prijedloga.
Međutim, njihov stav je vrlo jasan: zalažu se za pravno uređenu državu u kojoj vrijedi ono što je potpisano, dodao je Babić te istaknuo da sindikati već dugo traže uspostavljanje relativnih odnosa među plaćama i njihovo vezanje za neke pokazatelje, među kojima je i BDP.
Ministar Šuker je zaključio da bi, s obzirom na gospodarsku situaciju, najlogičnije bilo da se o rastu plaća pregovara kada se steknu uvjeti, ali sukladno gospodarskim mogućnostima i fiskalnim mogućnostima državnog proračuna. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik