Kritizeri sporazuma smatraju da je njime ugrožena provedba antirecesijskih mjera
I dok su sindikalisti nakon završetka maratonskih pregovora, kojima se konačno uredila zadovoljavajuća cijena rada za 180.000 zaposlenih u javnim službama, isticali zadovoljstvo i hvalili premijera Ivu Sanadera, ekonomisti, gospodarstvenici, pa čak i pojedini sindikalisti koji su pregovore samo promatrali sa strane, bili su iznađeni epilogom drame koja je okupirala javnost posljednjih šest mjeseci.
Iako prije javnog objavljivanja uvjeta sporazuma, nisu bili spremni komentirati što će to značiti za javne financije, nisu krili zapanjenost cijenom koju je premijer, suočen s pritiskom štrajka u školama i potencijalnog javnog iskazivanja nezadovoljstva, uložio za njegovu obustavu te sprječavanje prosvjeda, pišu Ksenija Puškarić i Mirela Klanac u Poslovnom dnevniku.
Uštedjeti se trebalo na plaćama
"Ustupci koje je premijer bio spreman obećati javnim službama, dovode u pitanje provedbu antirecesijskih mjera čija je osnova bio rebalans proračuna, jer je uštedama koje je trebalo postići na plaćama u ovoj godini, cilj bio stvoriti i osnovu za "preživjeti" 2010. godinu, rekao je jedan sugovornik Poslovnom dnevniku.
On smatra da je učinjeno upravo suprotno: umjesto uštede Vlada je državnom proračunu stvorila značajan trošak za 2010. godinu, kojega ne bi niti bilo da u studenom prošle godine nisu otvoreni pregovori o plaćama. Pitanje je smatra, kako će se to isfinacirati, odnosno koji će se drugi troškovi u proračunu morati rezati da bi se osiguralo ispunjenje obveza prema javnim službama, ali i državnim službenicima.
Suprotan smjer
Iako je jučer predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Damir Kuštrak istaknuo da će se oni odrediti prema sporazumu kada ga cijelog dobiju na uvid, smatra da bi bilo bolje da se Vlada prije ugovaranja budućih obaveza konzultirala s onima "koji pune proračun".
Za poslodavce je, kaže Kuštrak, problematično što se u okviru tog sporazuma utvrđuje obveza usklađivanja plaća u javnom sektoru sa onima u gospodarstvu. HUP se zalagao da je najprije donese dokument o politici plaća kao polazište za usklađivanje, da bi Vlada u konačnici odlučila krenuti obrnutim smjerom. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik