Pravo trgovaca da sami odlučuju koliko će i kada raditi, dovesti će do potpune anarhije, upozorava sindikat
Rad nedjeljom opet se ne plaća, pokazuju preliminarni rezultati analize isplate plaća radnicima u trgovini u svibnju i lipnju, koju provodi Sindikat trgovine Hrvatske, inače najveći zagovaratelj neradne nedjelje.
Prema riječima pravnice sindikata, Margarete Malger, dosad obrađene platne liste dijela zaposlenih u trgovini pokazale su da su u lipnju ove godine, kad je Ustavni sud (19. lipnja) ukinuo zabranu rada nedjeljom, s dvije radne nedjelje i dva praznika, radnici u trgovinama zaradili jednako kao u svibnju, kad se nedjeljom uopće nije radilo, a slavio se samo jedan praznik, piše Bojana Mrvoš Pavić u Novom listu.
Tek 50-ak kuna više
U većini slučajeva, ističe Malger, radnici su dobili jednaku plaću, dok su rijetki izuzeci među njima primili u lipnju tek 50-tak kuna više negoli u svibnju. Ostale detalje ne žele još iznositi budući da analiza nije posve gotova, jer još nisu obrađeni prekovremeni sati i ostali troškovi koje su poslodavci trebali platiti.
Iako ukidanjem zabrane rada nedjeljom nije nastala pravna praznina, jer je radno vrijeme u trgovini Zakonom o trgovini regulirano na način da trgovac sam odlučuje o tome koliko će i kad raditi, takva će "regulacija", upozorava Malger, dovesti do potpune anarhije.
Trgovci sami određuju radno vrijeme
Budući da je odmah po ukidanju zabrane rada nedjeljom iz Vlade poručeno kako će se pitanje radnog vremena rješavati izmjenama Zakona o radu oko kojeg se raspravlja već godinu dana, očito je da za sada novih, dodatnih propisa koji bi barem donekle trebali uvesti reda, neće biti.
U međuvremenu, svaki vlasnik trgovine radno vrijeme može određivati po vlastitoj želji i potrebi, a čak i kad se ustanovi da prave potrebe za radom nedjeljom nema, trgovac ipak radi zbog otvorene trgovine u susjedstvu.
Voditelj trgovačkog centra Mandi u Zagrebu, Dragutina Mamić, ističe da bi trgovački centri na kontinentu i na moru trebali svoje radno vrijeme trebali odrediti sukladno potrebama i navikama kupaca, a ne općenito raditi od 9 do 21 sat.
"Rad do 21 sat radnim danima ima smisla, jer kupci rade do kasno, pa kupovinu obavljaju nakon posla, no zato nema smisla da s radom započinju prije 10, 11 sati", smatra Mamić, koji napominje da je u slučaju rada nedjeljom radnike potrebno pošteno platiti.
Završavaju s poslom u dva u noći
Margareta Malger iz Sindikata trgovine smatra da će svaki poslodavac reći kako je rad nedjeljom, praznikom i blagdanima prijeko potreban, makar i Zakon o radu, i Zakon o blagdanima i praznicima, kažu da je nedjelja neradni dan.
Iako sindikati znaju da rijetko koji poslodavci radnicima dodatno plaćaju rad nedjeljom, tužbe ne mogu podizati dok god radnici plaću dobivaju na ruke, i dok god inspekcija rada zalazi u trgovine, radnike ispituje u tim trgovinama, i pregledava, uvijek uredne, knjige poslodavaca.
"Mi vidimo radnike koji iz trgovina izlaze u dva sata u noći, i koji nam otvoreno priznaju da u prisustvu inspekcije na radnom mjestu moraju lagati, govoriti ono što je poslodavac unaprijed od njih tražio, ili im čak dao i pisane naputke", upozorava Malger. (V. K.)
Izvor:
Novi list