Nastavak drastičnog pada broja prvoškolaca mogao bi rezultirati zatvaranjem 88 razrednih odjela
Hrvatska bi ove godine mogla imati 2.205 prvašića manje nego prošle školske godine, što znači 88 razrednih odjela manje u osnovnoškolskom sustavu. Pokazuju to privremeni podaci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, iako će se točan broj učenika koji upišu prvi razred osnovne škole znati tek nakon posljednjeg dana kolovoza, kada se službeno okonča upisni postupak.
Međutim, kako je Ministarstvo ove podatke prikupljalo početkom srpnja, ne treba očekivati značajnu razliku između trenutnih i konačnih podataka, piše Ingrid Šestan u Novom listu.
Novi pedagoški standardi
Manjak veći od 2000 učenika potvrdio je i predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja Zvonimir Laktašić, koji ipak dodaje da novi pedagoški standardi donose ovogodišnji spas.
"Istina je da tako velik broj učenika znači više od 80 razrednih odjela manje, no u praksi to ipak neće biti tako, jer maksimalan broj učenika u razredu je 28, a samo jedan učenik više znači dijeljenje razrednog odjela. Ovaj smo tjedan intenzivnije započeli s prikupljanjem podataka o potrebama i viškovima u školama, pa još uvijek ne mogu govoriti o tome hoće li i u kojoj mjeri biti tehnoloških viškova. Sigurno je da ih u predmetnoj nastavi neće biti, ali u razrednoj bi ipak moglo doći do pojave viškova", navodi Laktašić.
Od 2011. ponovni rast
U resornom ministarstvu ističu da se ovogodišnji "nestanak" velikog broja razrednih odjela i očekivao. Naime, riječ je o trendu koji je prisutan već nekoliki godina, a projekcije o prvoškolcima vrlo se jednostavno mogu napraviti na temelju broja živorođenih, i to za nekoliko godina unaprijed.
S obzirom da je 2003. godine, kada su rođeni ovogodišnji prvašići, živorođenih bilo 39.964, trenutni broj od 39.365 upisanih učenike u prve razrede bio je očekivan.
Ipak, negativni trend pada broja prvašića iz godinu u godinu, trebao bi se zaustaviti 2010., dok bi već za dvije godine broj prvašića trebao početi rasti s obzirom da je u 2005. rođeno 42.862 djece.
Među ovogodišnje najveće gubitnike ubraja se Zagrebačka županija u čijim će školama sjediti 340 prvoškolaca manje, dok će se škole Osječko-baranjske županije i Grada Zagreba suočiti sa smanjenjem od po 305 prvašića. (V. K.)
Izvor:
Novi list