Većina ispitanika je samostalno odlučivala o svom životu i slijedila svoje želje i interese
U zemljama OECD-a, pokazuje istraživanje, socio-ekonomski background utječe na odabir obrazovanja i planove za razvoj karijere mladih. Što su njihovi roditelji obrazovaniji i poslovno uspješniji, tim su veće vjerojatnosti da će se i mladi željeti završiti viši stupanj obrazovanja i barem u istoj mjeri napredovati na poslovnom planu.
Međutim, u Hrvatskoj je situacija drugačija, sugerira anketa koju je, u suradnji s portalom EduCentar.net, proveo MojPosao. Naime, na pitanje, jesu li stupanj obrazovanja i poslovni doseg roditelja utjecali na njihov odabir obrazovanja i zanimanja, čak je 65 posto ispitanika odgovorilo negativno.
"Najvažnije završiti školu i zaposliti se"
Znatan dio njih je naglasio da su samostalno odlučivali o svom životu i slijedili svoje želje i interese. Osim toga, ističu, vremena i trendovi se neprestano mijenjaju, pa i da su slijedili obrasce svojih roditelja, tko zna u kakvoj bi situaciji danas bili: izbor obrazovanja je danas puno širi, a isto je i sa spektrom zanimanja.
U tom kontekstu, dio ih je istaknuo da je u vrijeme njihovih roditelja dovoljno bilo završiti zanat, a visoko obrazovanje nije bila nužna kvalifikacija, dok je danas mladima to često i preduvjet da bi pronašli posao te bili socijalno uključeniji tj. društveno mobilniji.
Nekolicina ih je zaključila da je njihovim roditeljima bilo najvažnije da im djeca završe bilo kakvu školu i zaposle se.
Obrazovaniji roditelji, obrazovanija djeca
Ipak, 24 posto ispitanika je slijedilo obrasce svojih roditelja, ali ne u svim segmentima. Većinom su pritom isticali da su slijedili obrazovni background, bilo da su željeli završiti tercijarno obrazovanje kao i njihovi roditelji, ili se slijedili naputke i smjernice roditelja te neprestano ulagali u svoje znanje.
Dio ih je istaknuo da su slijedili poslovni background svojih roditelja, a nekolicina ih je naglasila da nisu slijedili poslovni put, ali im poslovni uspjeh roditelja služi kao motivacija na putu prema njihovom poslovnom uspjehu.
Pogrešna procjena
Tek je 11 posto ispitanih odgovorilo da su u potpunosti slijedili obrazovne i radne obrasce svojih roditelja. Oni su istaknuli da su im roditelji imali visoku stručnu spremu, pa se isto očekivalo i od njih, a neki su čak odabrali i jednako zanimanje. Ipak, nekolicina je istaknula da su, iz današnje perspektive, takvim odabirom učinili sebi grešku, jer su se "vremena promijenila". (V. K.)