Rast minimalca se prema zakonskoj odredbi veže uz realni rast BDP-a u prethodnoj godini
Sadašnja bruto minimalna plaća u iznosu od 2.814 kuna vrijedi do 31. svibnja, do kada, prema formuli u Zakonu o minimalnoj plaći treba utvrditi novi iznos. Koliko će iznositi minimalac od 1. lipnja, ovisi o dogovoru socijalnih partnera, a sindikati su već predložili izmjene Zakona kako bi se spriječilo smanjenje minimalca.
Minimalac bi se, naime, prema zakonskoj odredbi zapravo trebao smanjiti, jer se njegov rast veže uz realni rast BDP-a u prethodnoj godini, piše Ljubinka Marković u Vjesniku.
Vezati uz rast cijena
Budući da je BDP prema prvim procjenama statistike u padu za 5,8 posto, za toliko bi trebalo smanjiti i minimalac. To pak znači da bi sljedećih godinu dana, od 1. lipnja ove godine do 31. svibnja sljedeće, manju plaću primalo više od 100.000 radnika koji su na minimalcu.
Stoga je Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) ovih dana uputio prijedlog Gospodarsko-socijalnom vijeću, prema kojem bi se hitnom izmjenom Zakona, rast minimalca vezao uz postotak rasta potrošačkih cijena u protekloj godini, a ne više uz rast BDP-a. SSSH je također predložio da se ukine zakonska odredba prema kojoj se u tekstilnoj, drvno-prerađivačkoj i kožarsko-obućarskoj industriji do 2012. isplaćuje niži minimalac.
Naime, minimalac je za te tri djelatnosti, za proteklih godinu dana iznosio 2.701 kunu, što je za 4 posto ili 113 kuna manje od "državnog" minimalca. Sindikati tvrde da niži minimalac nije pomogao boljem poslovanju tih djelatnosti niti je zadržao radna mjesta, te predlažu da minimalac i za te djelatnosti bude isti kao i za druge, a ne da, kako zakon nalaže, sljedećih godinu dana bude manji za 3 posto. (V. K.)
Izvor: Vjesnik