Mesari, električari, stolari, zidari, zavarivači...zanimanja su koja danas jamče posao u većini najrazvijenijih gospodarstava, pokazuje istraživanje Manpowera. Iako su najtraženija u čak 6 od 10 svjetskih zemalja s najvećim BDP-om, manje od trećine petnaestogodišnjaka iz češke i Njemačke, primjerice, svoju budućnost vidi u plavom radnom odijelu.
Svjetska gospodarstva sve se češće suočavaju s nedostatkom radne snage. No, dok su poslodavci prije panično tražili visokoobrazovanu radnu snagu, danas je sve zamjetniji nedostatak strukovnih radnika. Sve više takvih iskusnih radnika odlazi u mirovinu, dok se mladi sve rjeđe odlučuju za zanimanja vodoinstalatera, električara, stolara, zidara, piše Business.hr.
Istraživanje američke tvrtke za zapošljavanje Manpower Inc, koje je obuhvatilo 35 tisuća poslodavaca, pokazalo je kako njih 31 posto ima teškoća s popunjavanjem radnih mjesta koja zahtijevaju takve kvalifikacije. Strukovna su zanimanja najtraženija u čak 6 od 10 svjetskih zemalja s najvećim BDP-om, dok je u Europi taj problem na prvom mjestu u 10 od 17 vodećih zemalja.
Iako rezultati jasno pokazuju mladima gdje im je perspektiva, tekući problem neće biti lako riješiti. Naime, manje od trećine petnaestogodišnjaka iz Češke i Njemačke svoju budućnost vidi u plavom radnom odijelu. A to su još najbolji rezultati među razvijenim zemljama.
Naime, među talijanskim tinejdžerima može se pronaći samo 12 posto onih koji imaju takve ambicije, u SAD-u 10 posto, a u Japanu samo 8 posto." Roditeljima se još od 70-ih godina prošloga stoljeća nameće mišljenje da njihova djeca mogu osigurati financijsku sigurnost jedino uz fakultetsko obrazovanje, što je apsolutno pogrešno", istaknuo je Jeff Joerres, izvršni direktor Manpowersa.
Osim problema na tržištu rada, deficit takvih zanimanja može uroditi i velikim problemom u razvoju siromašnijih zemalja. Naime, zbog nedostatka takve radne snage izvjesno je da će se usporiti realizacije velikih infrastrukturnih projekata u Indiji i Brazilu.
Dok je dugoročno potrebno probleme mijenjati u korijenu društva, kratkoročno je moguće na te izazove odgovoriti ciljanom migracijom. Kako bi se taj model mogao jednostavno primjenjivati, poslodavci ističu da je nužno osmisliti unificirane standarde izdavanja uvjerenja o stručnosti te minimalizirati političke barijere. (A. P.)
Izvor: