Izvanredni otkaz od strane radnika
U ovom savjetu iz radnog prava pozabavit ćemo se izvanrednim otkazom ugovora o radu od strane radnika.
Zajedničko izvanrednom otkazu ugovora o radu, bilo kada ga otkazuje poslodavac ili radnik je da otkaz mora imati pisani oblik, da se može otkazati samo u roku od 15 dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji, te da mora biti obrazložen.
Ovaj posljednji uvjet bitno je različit u odnosu na slučajeve kada radnik redovito otkazuje ugovor o radu. U tim slučajevima (redoviti otkaz ugovora) radnik nije dužan obrazložiti razloge otkaza ugovora.
Međutim u takvim slučajevima dužan je poštovati otkazni rok koji za slučaj otkazivanja ugovora o radu od strane radnika, ne može biti duži od mjesec dana kada radnik za to ima osobito važan razlog.
S obzirom da u slučajevima izvanrednog otkazivanja ugovora o radu nema obveze poštivanja otkaznog roka, razlozi radi kojih radnik izvanredno otkazuje ugovor o radu moraju biti navedeni u otkazu ugovora te je radnik dužan dokazati postojanje tog važnog razloga.
Zakon o radu izrijekom ne navodi razloge radi kojih, bilo poslodavac ili radnik mogu izvanredno otkazati ugovor o radu, ali postoji bogata sudska praksa koja ukazuje na razloge koji bi mogli biti opravdanim razlogom izvanrednog otkazivanja.
Kako se ovaj savjet fokusira na izvanredni otkaz ugovora o radu od strane radnika nabrojat ćemo samo neke razloge koji bi bili dopušteni.
To su npr. slučajevi kada poslodavac neuredno izvršava svoje obveze, kada se ne primjenjuju mjere i postupci zaštite na radu pa je ugrožena sigurnost radnika, kada se ne isplaćuju plaća i naknade uopće ili u cijelosti, kada se radnika uznemirava i slično.
Radi određenog broja pitanja u vezi mogućnosti izvanrednog otkazivanja ugovora o radu, kada radnik nađe drugi posao i to prvenstveno iz razloga trenutnog prestanka rada, mišljenja smo da takav razlog nije opravdani razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu.
Otkazni rok u trajanju od 30 dana, a kako to propisuje Zakon o radu, nije predug rok da radnik ne bi mogao dogovoriti s drugim poslodavcem početak rada, a u činjenici da je radnik našao bolje plaćeni posao ili kvalitetniji posao ne može se pronaći opravdanje za nepoštivanje otkaznog roka, odnosno izvanredno otkazivanje ugovora o radu.
U slučajevima kada radnik s pravom izvanredno otkazuje ugovor o radu ima pravo na naknadu štete od poslodavca, ako je poslodavac kriv za nastanak okolnosti koje su dovele do otkazivanja ugovora o radu.
Prestanak radnog odnosa
-
Otkazivanje ugovora o radu bez navođenja konkretnog razloga
U kojim situacijama radnik može redovito prekinuti otkazati ugovor o radu i prekinuti suradnju s poslodavcem?
-
Što morate učiniti nakon isteka ugovora o radu?
Moramo li s poslodavcem potpisati određene papire i na taj način i 'službeno' završiti našu suradnju?
-
Koja je razlika između otkaza i sporazumnog raskida ugovora o radu?
Bez obzira da li radni odnos prestaje otkazom ili sporazumno, poslodavac je uvijek dužan isplatiti radniku naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.
-
Potpisao sam sporazumni raskid ugovora, imam li pravo na novčanu naknadu za nezaposlene?
Što na tu temu kaže Zakon o radu?
-
Isplata plaće radniku za 'neodrađene dane'
Poslodavac je zaposlenika odjavio tjedan dana nakon primitka SMS poruke prema kojoj „radnik daje otkaz i otvara svoju tvrtku“. Je li poslodavac dužan isplatiti plaću radniku i za dane između primljene obavijesti o otkazu i odjave radnika s obveznog mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, iako radnik te dane nije odradio?
-
Dobio/la sam otkaz… Imam li pravo na otpremninu?
U kojim slučajevima su poslodavci nakon otkaza ugovora o radu dužni isplatiti otpremninu?