Analiza HNB-a: Svako sedmo kućanstvo ne može vraćati kredite
Hrvatska narodna banka objavila je analizu o Financijskoj stabilnosti u kojoj potvrđuje raniju procjenu o padu BDP-a u ovoj godini za 1,6%, dodajući da hrvatsko gospodarstvo ponovno tone u recesiju.
Čak i ako se pretpostavi blagi oporavak u drugoj polovini godine, u 2012. očekuje se pad BDP-a od 1,6% te nastavak pada zaposlenosti kao i realni pad raspoloživog dohotka kućanstava, navode autori analize.
Prema analizi, prostor za protucikličko djelovanje fiskalne i monetarne politike je sužen te se recesijska kretanja u kratkom roku teško mogu izbjeći jer, u okolnostima povećane nesklonosti riziku zbog financijske krize u eurozoni, fiskalna politika mora ostati usmjerena na štednju da bi zadržali javni dug na održivim razinama.
Sve teže vraćanje kredita
HNB je prvi put do sada 14% zaduženih kućanstava stavio u skupinu ranjivih jer prema dugu, dohotku i subjektivnim procjenama imaju poteškoća s vraćanjem kredita.
Tih 14% kućanstava duguje oko 12 milijardi kuna, odnosno čini 12% ukupne zaduženosti stanovništva. Postotak ranjivih 2009. bio je oko 8%, a u 2011. narastao je na 14%. Dođe li do daljnjeg pada nezaposlenosti za 3%, udio ugroženih povećat će se na 17% stanovništva.
Prema ‘šok scenariju’ koji uzima u obzir pad BDP-a od 4%, svaki peti dužnik iz privatnog sektora prestao bi vraćati kredite jer ne bi imao s čime, a isto bi se dogodilo i s 10% stambenih kredita. U ‘optimističnoj’ varijanti pada od 1,6% stambene kredite prestalo bi vraćati 6,5% dužnika, a kod tvrtki njih 25%!
Spas jedino u štednji
Opća poruka analize je da nema alternative štednji kad je riječ o državnoj potrošnji i javnim financijama jer se zbog teškoća bankarskog sektora u eurozoni očekuje smanjen dotok kapitala iz inozemstva ili čak njegovo povlačenje.
Tako će glavni izvor sredstava za kreditiranje investicija i potrošnje biti domaća štednja.
Izvor: Večernji list