Kad je riječ o rashodima, najviše je potrošeno na materijalne rashode (44%) i za promidžbu (36%), a ostalo su rashodi na zaposlene i slično.
Najznačajnija područja u kojima su revizijom utvrđene nepravilnosti i propusti kod političkih stranaka odnose se na sustav unutarnje kontrole, računovodstveno poslovanje, te korištenje poslovnih prostora bez plaćanja naknade, izvijestio je danas zastupnike u Hrvatskom saboru glavni državi revizor Ivan Klešić, prenosi Poslovni dnevnik.
"Sve veće političke stranke dostavile su izvješća za 2011. U RH je djelovalo 118 političkih stranaka a obvezu dostavljanja financijskih izvješća imaju samo one stranke koje su ostvarile godišnje prihode iznad 100 tisuća kuna. Izvješća je dostavilo 11 parlamentarnih stranaka, 25 izvanparlamentarnih stranaka, četiri nezavisna zastupnika i 50 nezavisnih članova predstavničkih tijela lokalnih jedinica", izvijestio je Klešić podnoseći izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji političkih stranaka, nezavisnih zastupnika i nezavisnih članova predstavničkih tijela za 2011. godinu.
Prihodi 25 stranaka iznosili su 140 milijuna kuna od čega se 50% odnosi na prihode iz državnog proračuna, 27% na prihode iz proračune lokalnih jedinica dok se na donacije i slično odnosi 23% ukupnih prihoda. Kad je riječ o rashodima, najviše je potrošeno na materijalne rashode (44%) i za promidžbu (36%), a ostalo su rashodi na zaposlene i slično.
Manje prihode od rashoda ostvarilo je 16 stranaka, a devet stranaka je ostvarilo višak. Prihodi četiri nezavisna zastupnika iznosili su milijun i pol kuna a rashodi 1,7 milijuna kuna. Što se tiče 10 revizijom obuhvaćenih nezavisnih članova predstavničkih tijela njihovi prihodi iznosili su 1,2 milijuna kuna i ostvareni su iz proračuna lokalnih jedinica, a rashodi su iznosili više od 680 tisuća kuna i najvećim dijelom potrošeni su na donacije.
Za političke je stranke izraženo 10 bezuvjetnih i 15 uvjetnih mišljenja, izvijestio je Klešić. Za sve nezavisne zastupnike i devet nezavisnih članova predstavničkih tijela izražena su bezuvjetna mišljenja, a za jednog nezavisnog člana predstavničkog tijela uvjetno mišljenje, pojasnio je.
Glavni državni revizor izvijestio je i kako je Državni ured za reviziju u istom izvještajnom razdoblju obavio 447 financijskih revizija. U okviru financijskih revizija, obavljena je i revizija Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna za 2011. godinu. „Najviše nepravilnosti bilo je kod subjekata koji nemaju unutarnju kontrolu, a najveći rizici i dalje su na području javne nabave“, zaključio je Klešić.
Izvor: Poslovni dnevnik