Većina analitičara smatra da ekonomske koristi od EU hrvatsko gospodarstvo prvih godina neće osjetiti, jer u Europi vlada ekonomska recesija. Pozitivni učinci stižu tek nakon tri do pet godina članstva, piše Novi list.
Nakon 1. srpnja hrvatska poduzeća doživjet će šok. Ulaskom na jedinstveno tržište EU s 500 milijuna ljudi, gospodarstvo će se suočiti s oštrijom konkurencijom. Ekonomisti i političari tvrde da će to biti jedan od najvećih izazova za domaće gospodarstvo, za koji su se neki pripremili bolje, a neki slabije.
Većina smatra da ekonomske koristi od EU hrvatsko gospodarstvo prvih godina neće osjetiti, jer u Europi vlada ekonomska recesija, kao i u Hrvatskoj.
U prve dvije godine hrvatski izvoz mogao bi pasti, a smanjit će se i bruto domaći proizvod. Dvije godine nakon toga gospodarstvo bi se moglo početi prilagođavati, a tek u petoj godini pozitivni učinci ulaska u EU trebali bi nadvladati negativne, rekao je Boris Cota, ekonomski savjetnik predsjednika Republike.
Situacija za gospodarstvo bit će otežana zato što djelatnosti poput brodogradnje i poljoprivrede neće više dobivati državne novčane poticaje kao nekoć. Poduzeća će izgubiti carinske povlastice na tržištima u državama bivše Jugoslavije, koje su članice CEFTA -e, a u koje odlazi gotovo 40 posto hrvatskog izvoza. Naši proizvodi u prodavaonicama u BiH, Srbiji i Makedoniji poskupjet će za desetak i više posto.
S druge strane, hrvatska poduzeća dobit će jaču konkurenciju. Ukinut će se carine na uvozne proizvode, što znači da će uvozni proizvodi na policama u našim prodavaonicama pojeftiniti za desetak posto – kako koji.
Bez potresa u telekomunikacijama, farmaciji i financijama
Velikih šokova neće imati tvrtke iz telekomunikacija, farmaceutske industrije i financijskih djelatnosti, budući da su najprofitabilnije. Oni koji imaju malu dobit ili posluju bez nje, a takva je većina, teže će se prilagođavati. Velikima će biti lakše nego malima.
"Agrokor se za ulazak na jedinstveno europsko tržište pripremao kroz desetak godina pregovaranja Hrvatske s EU. Stoga možemo kazati da smo apsolutno spremni i da imamo konkurentne proizvode, te ne očekujemo nikakve bitne promjene u poslovanju", rekla je za Novi list Anja Linić, direktorica ureda za odnose s javnošću Agrokora.
Šok ne očekuje ni Atlantic grupa jer su, kažu, odavno svoje poslovanje prilagodili EU-standardima, a njihove tvrtke razmještene su i u članicama CEFTA-e, i članicama EU.
Podravka također priprema širenje, pa "cilja veći broj meta, na većem broju tržišta u prehrambenom i farmaceutskom sektoru", dao je do znanja Zvonimir Mršić, predsjednik uprave.
"Nakon porođajnih muka, članstvo u EU bit će nam korisno", ocijenio je Darinko Bago, predsjednik uprave Končara i prvi čovjek Hrvatskih izvoznika (HIZ). Na nedavnom skupu HIZ-a, Bago je rekao da je problem u Hrvatskoj to što se broj poduzeća i izvoznika od početka krize povećao, ali njihov broj zaposlenih i prodaja padaju.
Izvor: Novi list