Kako neslužbeno doznaje Slobodna Dalmacija, utvrđeno je kako dio zaposlenika s rješenjem o tjelesnoj invalidnosti (kao temeljem za ostvarivanje niza prava, posebno mirovinskih) rodbinski su povezani s djelatnicima zavoda koji su im rješenja o invalidnosti izdali.
Zaposlenici splitskoga područnog ureda Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) našli su se ovih dana pod povećalom Ministarstva rada i socijalnog osiguranja.
Naime, kako doznaje Slobodna Dalmacija , zbog neuobičajeno velikog broja zaposlenika s invaliditetom, dio tzv. invalida donjih ekstremiteta, ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mrsić naložio je provođenje revizije kod svih 44 radnika područnoga splitskog ureda HZMO-a koji imaju rješenje o tjelesnom invaliditetu.
U zgradi splitskog HZMO-a radi nešto više od 200 djelatnika. Provođenje revizije su nam potvrdili u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava.
"Uvidom u evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, utvrđeno je da kod 44 radnika područne službe u Splitu postoji neka vrsta tjelesnog oštećenja, pa tako i donjih ekstremiteta, u rasponu od 30 posto naviše. Na temelju utvrđenog tjelesnog oštećenja, 20 zaposlenika ostvaruje novčanu naknadu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju.
Rješenja o tjelesnom oštećenju donijela je nadležna služba Zavoda prema prebivalištu, odnosno boravištu pojedinog radnika. S obzirom na mogući sukob interesa i spoznaju da i u drugim područnim službama postoji značajan broj radnika s tjelesnim oštećenjima, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava je naložilo reviziju svih njihovih invalidskih rješenja", stoji u očitovanju Krunoslava Vidića, glasnogovornika ministarstva.
Rodbinske veze?
Kako neslužbeno doznaje Slobodna Dalmacija, utvrđeno je kako dio zaposlenika s rješenjem o tjelesnoj invalidnosti (kao temeljem za ostvarivanje niza prava, posebno mirovinskih) rodbinski su povezani s djelatnicima zavoda koji su im rješenja o invalidnosti izdali. Doznajemo kako dio zaposlenika splitskog HZMO-a predmete o vlastitoj invalidnosti ne drže u arhivi zavoda, već u ladicama svojih radnih stolova. U zgradi splitskog HZMO-a dijelu predmeta se ne može fizički ući u trag. Nadalje, veći dio splitskih djelatnika HZMO-a rješenje o invalidnosti dobivao bi dva do tri dana od podnošenja zahtjeva!
Također, revizija ministarstva obuhvaćat će i stanove koje je HZMO Split nekada imao u svom vlasništvu, a koje je tijekom protekla dva desetljeća prodao. Prema informacijama iz resornog ministarstva, na području područne službe u Splitu (područje odgovara županijskim granicama) zavod je 1992. godine imao u vlasništvu ukupno 810 stanova, a danas samo 17.
Tako je od 810 stanova 745 prodano prema Zakonu o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, i to 670 umirovljenicima koji su se tamo zatekli (stavka koja u reviziji nije sporna), a 75 radnicima Zavoda.
Bagatelne cijene kvadrata
Također, 48 stanova prodano je prema Odluci o uvjetima i načinu prodaje stanova u vlasništvu HZMO-a koju je 2005. donijelo Upravno vijeće Zavoda (s izmjenama 2006. i 2008. godine). Zadnje dvije stavke, dakle prodaja stanova radnicima HZMO-a bit će obuhvaćene revizijom ministarstva.
Razlog revizije u ovom slučaju jesu okolnosti u kojima su stanovi prodani, uključujući i bagatelne cijene, daleko ispod tržišne cijene po kojima su prodani. U sklopu revizije obavit će se i provjera tko u navedenim stanovima danas stanuje, jer se opravdano sumnja da su stanovi u međuvremenu preprodani, u ovom slučaju, po višim, realnim cijenama.
Od 17 stanova koliko ih splitski područni ured HZMO-a danas još ima u vlasništvu, 10 je u Splitu, 4 u Makarskoj i po jedan u Omišu, Sinju i Visu.
Splitski područni ured HZMO-a od veljače vodi diplomirana pravnica Nataša Poparić koja je dužnost preuzela od sada bivšeg voditelja Marka Marunice. Predstojnica Poparić nije htjela komentirati postupak revizije koji je u tijeku.
Izvor: Jutarnji list