Velimir Šonje izračunao je da se za materijalne rashode i masu plaća opće države izdvaja 18 % BDP-a pa bi prosječno rezanje materijalnih rashoda za 10% bilo dovoljno da se uštedi svih 7,5 milijardi kuna.
Hrvatska udruga poslodavaca uoči donošenja rebalansa proračuna odlučila je da je vrijeme za reforme, analize troškova i jeftiniji državni aparat.
Koristeći se iskustvom osam država iz EU 11 koje su već prošle proceduru prekomjernog deficita, pozivaju na rezanje plaća i materijalnih rashoda. Na tim pozicijama treba uštedjeti svih 7, 5 milijardi kuna a prihode države, kažu poslodavci, u nikome slučaju ne treba povećavati.
Velimir Šonje, analitičar kojeg su poslodavci angažirali, izračunao je da se za materijalne rashode i masu plaća opće države (centralna država i lokalne jedinice) izdvaja 18 % BDP-a pa bi, tvrdi Šonje, prosječno rezanje materijalnih rashoda za 10% bilo dovoljno da se uštedi svih 7,5 milijardi kuna. Preporučuje i rezanje subvencija, a upozorava da u mirovine i kapitalne investicije ne treba zadirati.
Slovenija je dva puta rezala plaće onima koji primaju iz državnog proračuna. Prvi put za 7, 5 %, drugi za dodatnih 2,5 %, a sve zemlje okruženju koje su prošle proceduru prekomjernog deficita koje čeka RH također su rezale plaće. Najradikalnije su bile Rumunjska i Litva koje su troškove na tim pozicijama smanjile za 20%. Iskustvo također pokazuje da nikakvo zadiranje u mirovinsku štednju nije dovelo do učinka.
Izvor: Večernji list