Interim ili privremeni manager stupio je na scenu početkom '90.-ih i od tada postao nezamjenjivim u svakoj organizaciji koja prolazi kroz razdoblje promjene. Kada i zašto angažirati privremenog rukovodioca?
Što je interim (privremeni) manager?
Možda je jednostavnije reći što on nije. Privremeni manageri (PM-ovci) nisu ostarjeli bivši CEO-ovci koji za enormne honorare spašavaju kompanije. Oni su, doduše manageri s iskustvom, dakle i određenim stažom, često specijalizirani unutar određenog područja, ali i širokim poznavanjem tržišta. Osim što kao konzultanti pružaju strateške poslovne smjernice, omogućavaju svojom stručnošću i vodstvom provođenje projekata do njihovog cilja. Istina je da konzultantske usluge imaju svoju cijenu.
Svim privremenim managerima jedna je karakteristika ključna u opisu djelatnosti – promjena. Današnje se organizacije u vrlo kratkim razmacima suočavaju sa različitim promjenama na različitim područjima; neke mogu biti kritične, neke dio poslovnih ciklusa, u svakom slučaju – privremeni manager zna kako im pristupiti i izvući najbolje za tvrtku.
Zašto odabrati privremenog managera?
Nekada, kada su tvrtke egzistirale u stabilnijem okruženju, a resursa je bilo napretek, organizacije su se oslanjale na interne resurse za vođenje određenih projekata. Danas kada se režu troškovi na svakom koraku, orijentira k outsourcingu, a optimizacija je misao vodilja, tvrtke angažiraju vanjske resurse prema potrebama.
Studije su uočile 2 glavne barijere na putu ostvarenja 'kritičnih projekata':
nedostatak financijskih resursa
nedostatak vremena za posvetiti se projektu
Istraživanje kompanije pokazalo je kako se privremeni manageri angažiraju ne samo kao zamjena u nedostatku potrebnih kadrova, nego i kao nadopuna u nedostatku potrebnih stručnih znanja unutar tima.
Kada anagžirati PM-a?
Krizni management
Zamislite da vam usred implementiranja nekog sustava u tvrtku ključni čovjek napusti radno mjesto, a nitko nema vještine i znanja da preuzme projekt. Ili jednostavno iz nepredviđenih razloga ostanete bez managera na određenoj funkciji i svi njegovi procesi ostanu 'visjeti u zraku'. Ili tvrtku zadesi loš performance u nekom segmentu i nedostaje prava osoba koja će u vrlo kratkom roku minimizirati štetu i situaciji dati pozitivan predznak. Što tada?
Iz perspektive organizacije potrebno je identificirati potrebe, probleme i fazu razvoja te angažirati privremenog managera uz sve potrebne ovlasti da iznese projekt do kraja.
Ekspanzije, akvizicije, integracije
Bila vremena dobra ili loša, tvrtke će uvijek trebati nekog da provede određene procese što bezbolnije. U slučajevima većih akvizicija i srodnih poslovnih transformacija, tvrtke potražuju usluge privremenog managera koji posjeduje specifična znanja i ima potrebne informacije za upravljanje projektom. U takvim se slučajevima može angažirati i nekadašnji manager te tvrtke koji već poznaje ljude i poslovanje.
Mentorstvo i razvoj
Kaže se da je PM kvalitetan koliko i njegov zadnji projekt, a iz razloga što uvijek moraju biti u tijeku sa najnovijim spoznajama o razvoju i treningu, mogu se angažirati u svrhe mentorstva mlađih menadžera, te općenito talent managementa. U tom slučaju unutar tvrtke treba postojati netko tko će davati konkretne upute i nadzirati rad privremenog managera.
Management resursa, uhodavanje i pokretanje
Osim konzultantskih usluga, PM-ove se može iskoristiti i za operativne poslove, organiziranje novog radnog mjesta prije njegovog popunjavanja ili kao podrška postojećim managerima prilikom pokretanja većih projekata.
Vezani članci: