Svake godine u jesenskom periodu, više od pet tisuća zagrebačkih mališana ostaje neupisano u jaslice i dječje vrtiće. Djecu u tom predškolskom periodu doslovno "bacaju" na sve moguće strane samo da bi bila negdje na sigurnom dok roditelji rade.
Zavod za materinstvo i skrb o djeci prepoznao je ovakve situacije kao gorući zagrebački problem te je uputio inicijativu Pučkom otvorenom učilištu Zagreb za pokretanje programa osposobljavanja za zanimanje "dadilja", kazuje voditeljica Odjela za osposobljavanje Pučkog učilišta, Sonja Vrban.
Vodeća ideja ovog programa, prvog takve vrste u našoj zemlji, kvalitetno zbrinjavanje djece o kojima bi računa vodile pedagoški osposobljene osobe – dadilje.
Osim zbrinjavanja djece, time bi se povela briga i o ženama srednje dobi koje se, uslijed raznoraznih "privatizacija", nalaze nezaposlene na Zavodu za zapošljavanje.
Upravo se ta kategorija najintenzivnije interesira za ovaj program koji je, može se reći, njima i namijenjen - ističe Vrban.
Dadilja bi tako dijete čuvala ili u svojem domu ili u obitelji iz koje mališan dolazi. S obzirom da se istovremeno može brinuti o više djece, posao bi se svakako isplatio, a i mališani bi bili obasuti s više pažnje nego što je dobivaju u vrtićkom sustavu s velikim brojem korisnika.
Osposobljavanje za dadilje, od svih ponuđenih programa na POU, traje najduže – 560 nastavnih sati odnosno četiri mjeseca, a cijena po polazniku iznosi 6.000 kuna.
(T.K.)
Izvor:
Novi list