Stručnjaci zagrebačkog Instituta za migracije uskoro bi trebali izraditi Strategiju migracijske politike Hrvatske, koja bi između ostalog trebala odgovoriti i na pitanje, s kakvom će migracijskom politikom Hrvatska ući u EU.
Naime, već je sada izgledno da će Hrvatskoj u budućnosti nedostajati kvalificirana radna snaga svih profila, koju ćemo morati uvoziti iz zemalja u okruženju, objašnjava Saša Božić, znanstveni suradnik Instituta za migracije.
Upozorava i kako će pristupanje Hrvatske Uniji pred Zagreb staviti i određene nove zahtjeve, koji će otežati dosadašnju praksu zapošljavanja radne snage iz zemalja europskog jugoistoka.
Naime, kako EU prema Albaniji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Srbiji i Crnoj Gori ima vizni režim, Hrvatska će kao članica EU-a i u tom segmentu morati slijediti politiku Bruxellesa i uvesti vize za njihove državljane.
Pritom je važno napomenuti kako je BiH već desetljećima važan izvor radne snage za hrvatsko gospodarstvo, a značajno mjesto u tim migracijskim kretanjima imaju i SCG i Makedonija.
S druge strane, Hrvatska će kao članica EU-a morati otvarati svoje tržište rada državljanima drugih članica te integracije, kao što će se i njihova tržišta postupno otvarati radnoj snazi iz Hrvatske.
Problem koji se tu pojavljuje, međutim, je to što i sadašnje članice EU-a imaju manjak radne snage, pa je to jedan od razloga zašto ne treba očekivati da će Hrvatsku zapljusnuti veliki migracijski val iz tih zemalja.
Zbog svega toga, Božić smatra kako će i idućih godina BiH ostati glavni generator strane radne snage za hrvatsko gospodarstvo.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik