U Belgiji postoje dvije dominantne jezične kulture, francuska i nizozemska. Za poslovnog čovjeka, lingvistički razdor ne bi trebao predstavljati problem. Ukoliko govorite francuski, govorite ga samo u Bruxellesu i Valoniji, a ako govorite nizozemski, koristite ga u Flandriji. Ukoliko ne govorite niti jedan od ova dva jezika, slobodno govorite engleski u bilo kojoj belgijskoj pokrajini. Zbog povijesnih razloga ne preporuča se upotreba njemačkog jezika.
Svoj dolazak trebate najaviti barem tjedan dana unaprijed. Prvi sastanak često je socijalno orijentiran jer Belgijanci vole upoznati onoga s kim će eventualno surađivati. Poslovno radno vrijeme j traje od 8.30 do 5.30 s pauzom od 30 minuta do sat vremena za ručak. Imajte na umu da Belgijanci uzimaju mjeseca dana godišnjeg odmora, najčešće u 7. i 8. mjesecu.
Belgijanci slove za mislioce i otvoreni su prema širokom spektru diskusija. Empirijski dokazi i čvrste činjenice najbolji su adut u pregovaranju s Belgijancima, ali određenu prevagu imaju i emocije. Skloni su stvaranju kompromisa i vjeruju u praktičan "zdrav razum" stav.
Donošenje odluka može biti spor i razvučen proces, jer u obzir uzimaju čak i neke periferne detalje. Naravno da individualci nose odgovornost za svoje postupke, ali općenito, odluke donosi grupa.
Svaki zahtjev belgijskog ureda traži hitar odgovor i važno je uvjeriti belgijskog klijenta, za vrijeme i poslije pregovora, da ćete stići sve napraviti u zadanom roku i biti na raspolaganju u svakom trenutku.
Što darivati?
U belgijskoj poslovnoj kulturi nije uobičajeno poklanjati i primati darove od poslovnih partnera. Ukoliko imate potrebu darivati bliskog poslovnog partnera po sklapanju posla, imajte da umu da Vaš dar nema nikakve oznake kompanije koju predstavljate. U to vrijeme bi već trebali biti upoznati s ukusom poslovnog partnera tako da može izabrati što bi ona ili on cijenili.
Poželjne teme u razgovoru:
Belgija je svoju neovisnost, od Nizozemske, stekla 1830. godine i postala jedinstvena, centralizirana monarhija s novim ustavom i kraljem Leopoldom Prvim.
Danas je Belgija trodjelna država koja se sastoji od slijedećih regija: Valonija na jugu i istoku, Flandrija na zapadu i sjeveru i glavni grad Bruxelles.
Svaka od regija ima svoje zakonodavstvo. U isto vrijeme, Belgija je podijeljena u tri zasebne administracije od kojih svaka ima svoj jezik: nizozemski, francuski i njemački.
Francuzi (oko 40%) naseljavaju pokrajinu Valoniju koja zauzima polovinu zemlje, Flandriju naseljavaju Nizozemci (oko 60%). Govornici njemačkog jezika (manje od 1%) naseljavaju regiju Eupen koja se nalazi uz granicu s Njemačkom. Bruxelles je legalno dvojezičan, ali u njemu prevladava francuski jezik.
(T.K.)
Izvor:
executiveplanet