Zaživi li u praksi, zakon o obrazovanju odraslih trebao bi stati na kraj skupo plaćanim tečajevima dodatnog obrazovanja, doškolovanja ili prekvalifikacija, za koje pojedinci danas izdvajaju i do 9.000 kuna.
Osnova budućih zakonskih mjera u području koje se godinama regulira zastarjelim pravilnikom, uvođenje je kvalitete kroz pojačan inspekcijski nadzor.
Naime, ovoga tjedna, Vlada u proceduru pušta Prijedlog zakona o obrazovanju odraslih koji bi mogao zainteresirati ne samo 40% stanovnika sa (ne)završenom osnovnom školom, već i osobe sa srednjom, višom i visokom stručnom spremom.
S obzirom na trendove u svijetu koji teže cjeloživotnom učenju i ne prihvaćaju da osoba na jednom radnome mjestu dočeka mirovinu, svatko od nas morat će
se pobrinuti za svoje dodatno obrazovanje. Svatko tko će ubuduće željeti raditi, morat će računati na cjeloživotno učenje, jer se količina znanja svakih pet godine udvostručuje a tehnologija se mijenja vrtoglavom brzinom, ističe državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić.
Činjenica je kako na tržištu dodatnog obrazovanja ne postoji kontrola, tečajeve znanja danas nude na stotine pojedinaca i institucija, od kojih mnogi bez licenci, a statistike o broju polaznika tih programa ne postoje.
Razne tečajeve, za koje se pretpostavlja da ih godišnje prolazi nekoliko tisuća Hrvata, treba izdvojiti od 2.000 do 9.000 kuna, bez pravog jamstva da će za taj novac uistinu dobiti znanje. Osim toga, brojni tečajevi se samoreklamiraju da su im polaznici djelatnici uglednih tvrtki, što je više reklamni trik nego s istina.
Ubuduće, tko želi opstati u poslu obrazovanja odraslih, trebao bi nuditi kvalitetu. Pogodnost za korisnike tih programa bit će u činjenici da će doškolovanje financijski podupirati država, lokalna samouprava i poslodavac, čime će sam pojedinac plaćati niži iznos od dosadašnjeg.
Također, nakon izmjena poreznih zakona, ulaganja pojedinca u vlastito obrazovanje bilo bi priznato kao porezni odbitak, što bi još više trebalo sniziti cijenu za korisnika. Zakonom će se regulirati i da osoba u radnom odnosu bude oslobođena od rada određeni broj dana koje želi koristiti kao plaćeni obrazovni dopust.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik