U ovom nastavku donosimo vam niz pravilnosti koje bi se također trebale poštivati, a tiču se vašeg radnog prostora, programske opreme i ostalih obveza poslodavaca.
Zahtjevi vezani za prostor
Pri oblikovanju, izboru, naručivanju i mijenjanju programske opreme i oblikovanju radnih zadataka pri radu s računalom, poslodavac mora uzeti u obzir sljedeća načela:
a) programska oprema mora biti takva da se radni zadatak može izvršiti,
b) programska oprema mora biti jednostavna za uporabu i prilagođena razini znanja i iskustvu radnika,
c) sustav mora radniku davati povratne informacije o izvođenju njegovih radnih zadaća,
d) oblik i brzina davanja informacija sustava moraju biti prilagođeni radniku,
e) programska oprema mora ispunjavati ergonomske zahtjeve, posebice pri obradi podataka,
f) programska oprema mora osiguravati, ako je moguće, na zaslonu tamne znakove na svijetloj pozadini, a ukoliko se koristi zaslon u boji, boje moraju, a posebice pozadina, biti što manje izrazite, koliko god je to moguće s obzirom na zahtjeve rada.
Smanjenje opterećenja pri radu sa zaslonom računala
Kako bi se smanjilo opterećenje pri radu sa zaslonom poslodavac mora planirati aktivnosti radnika na takav način da se rad sa zaslonom tijekom rada periodički izmjenjuje s drugim aktivnostima. Ukoliko ne postoji mogućnost promjene aktivnosti radnika, odnosno radnik nema spontanih prekida tijekom rada, poslodavac mu ovisno o težini radnih zadataka i posljedičnog vidnog i statodinamičnog napora tijekom svakog sata rada mora osigurati odmore u trajanju od najmanje 5 minuta i organizirati vježbe rasterećenja.Način provedbe odmora i vježbi mora biti primjeren stručnim doktrinama sukladno preporukama specijalista medicine rada.
Kada poslodavac mora osigurati pregled vida radniku
U okviru preventivnih pregleda poslodavac mora osigurati pregled vida radnika kod specijalista medicine rada:– prije početka zapošljavanja radnika na radnom mjestu s računalom
– najmanje svake dvije godine za radnike koji koriste korekcijska pomagala
– na zahtjev radnika, zbog tegoba koje bi mogle biti posljedica rada s računalom, tj. sa zaslonom
Radnici imaju pravo na pregled vida kod specijalista oftalmologa ukoliko se pri preventivnom pregledu utvrdi da je specijalistički pregled potreban.
Potrebna financijska sredstva za preglede obvezno idu na teret poslodavca.
Ostale obveze poslodavca
Člankom 5. Pravilnika propisano je da poslodavac mora izraditi procjenu opasnosti za sva radna mjesta s računalom, imajući u vidu moguće opasnosti od narušavanja zdravlja radnika, posebice zbog vidnog, statodinamičkog i psihičkog napora.Poslodavac mora na temelju procjene opasnosti, provesti mjere za otklanjanje utvrđenih nedostataka, pri čemu treba uzeti u obzir posebne i/ili kombinirane učinke utvrđenih opasnosti i štetnosti.
Poslodavci koji zapošljavaju do 50 radnika mogu sami izraditi procjenu opasnosti vezano uz rad s računalom, koju na ovjeru dostavljaju ovlaštenoj ustanovi odnosno trgovačkom društvu za zaštitu na radu, a poslodavci koji zapošljavaju preko 50 radnika, u skladu s odredbama Pravilnika o izradi procjene opasnosti. Poslodavac mora osigurati osposobljavanje radnika za rad na siguran način i to prilikom prvog raspoređivanja na radno mjesto, te prije provedbe svake promjene koja bi mogla utjecati na sigurnost i zdravlje na tom radnom mjestu.
Do kada se moraju ispuniti zahtjevi propisani Pravilnikom
Novo radno mjesto ili ono koje se oprema računalom mora u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu Pravilnika (stupio na snagu 14.6.2005.) ispunjavati propisane zahtjeve. Također, obveza poslodavca glede pregleda vida radnika koji rade na radnom mjestu s računalom, kao i izrada procjene opasnosti za sva radna mjesta s računalom, počinje teći u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu Pravilnika.Iznimno, poslodavac mora postojeće radno mjesto koje je u uporabi na dan stupanja na snagu Pravilnika prilagoditi propisanim zahtjevima u roku od četiri godine od dana stupanja na snagu.
Autorica: Sandra Mihelčić
(V.K.)
Izvor: