Sjedenje za računalom mnogi smatraju "najlakšim" poslom uz koje pridodaju i računalo kao stvar koja je zabavna i priči je kraj. Povremeno ga shvativši kao blagodat jer, oni koji rade pred ekranom ipak pretjerano tjelesno ne rade, ne shvaćaju da oni koji rade za računalom duboko uranjaju u sjedeći položaj i nedaće koje im ono donosi.
Stručnjaci su razvili "nauku" oko toga, nazvali je ergonomijom u koju su uključili industriju uredske i druge opreme.
Uvaženi profesori u Hrvatskoj prof. dr. Osman Muftić, prof. dr. Predrag Keros, prof. dr. Enes Ćatović, prim. dr. Ladislav Krapac i neki drugi u suradnji sa višim fizioterapeutima Sonja Dabić, Marjan Kudrna, Iva Kolić i neki drugi su radili izračune opterećenja na kralješnicu i došli do sljedećih zaključaka:
Dugotrajno sjedenje, poglavito u nepravilnom položaju je štetno.
Ne postoji pravilna sjedalica nego postoji pravilno sjedenje!
Na najobičnijoj sjedalici (stolcu) možemo ispravno i ravno sjediti te nam nije nam potrebno kupovati skupe stolice!
Da bismo pravilno sjedili potrebno je imati dovoljno jake leđne mišiće i mobilne zglobove kralješnice!
Dugotrajno sjedenje u počesto nepravilnom položaju je izuzetno stresno.
Pri dugotrajnom i nepravilnom sjedenju mogu se javiti bolovi u: očima, leđima, vratu, vratno-prsnom prijelazu, križno-slabinskom prijelazu, ramenima, šaci, kukovima, nogama, stopalima.
Pravilan sjedeći položaj znači da je kralješnica uspravna, vrat ravan, ruke pravilno savijene u laktovima. Donji dio leđa je uporen u stolac, kukovi i trup te trup i koljena su pod 90 stupnjeva. Stopala su na podlozi.
Detaljnije o pravilnom sjedenju možete saznati
(T.K.)
Izvor:
PLIVAzdravlje