Zagrebački Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) donedavno je slovio kao jedan od manje atraktivnih, "teških" fakulteta. No, najnoviji podaci Zavoda za zapošljavanje pokazuju da se na burzi 36 mjeseci nije našao ni jedan inženjer strojarstva, pripravnik.
Prednost FSB-a je što educira diplomiranog inženjera u Hrvatskoj, da radi kao dio svjetskog renomiranog sustava, kaže dekan FSB-a Tonko Ćurko ističući kako fakultet ostvaruje sve jaču suradnju s HEP-om, Državnim zavodom za mjeriteljstvo, te svjetskim gigantima kao što su Siemens, Ford i Yazaki.
Godišnje taj fakultet proizvede 120 diplomiranih inženjera strojarstva, brodogradnje i zrakoplovstva. U ovome trenutku, kaže dekan, u Hrvatskoj bi se moglo zaposliti dvjestotinjak inženjera tih struka.
U posljednje vrijeme jača i trend među financijskim sustavima (bankama, fondovima, osiguranjima) koje prepoznaju strojare kao izvrstan kadar za snimanje i simulaciju tržišta kao i procjenu rizika poslovanja. Ćurko objašnjava da je prednost inženjera strojarstva kao stručnjaka za procjenu rizika poslovanja upravo u tome što ima dobru fizikalnu spoznaju o funkcioniranju sustava što je prenosivo i na tržišna zbivanja.
Unatoč tome što tržište ima kapaciteta prihvatiti inženjere strojarstva, plaće su im još uvijek relativno niske, pa pripravnik mjesečno dobiva između 3.000 i 5.000 kuna. Neke druge struke, za čiji je studij potrebno uložiti dvostruko manje radnih sati nego za strojarstvo - plaćene su dvostruko više od inženjera strojarstva.
Problem sa zapošljavanjem ili plaćama svojih diplomanata već dugo nemaju na FER-u. Nisam čuo da nam je student na burzi, osim naravno vlastitom voljom. Svakodnevno dobivamo upite poslovnih partnera da im nađemo "nekog dobrog", kaže prodekan FER-a Vedran Mornar.
Studenti FER-a "prodani" su još za vrijeme studija, pa i sam fakultet ima problema s popunjavanjem mjesta znanstvenih novaka. Plaća novaka je naime oko 4.500 kuna, pa je FER-ovcu isplativije otići na tržište gdje mu je zajamčena početnička plaća od oko 1000 eura.
Na FER-u godišnje diplomira oko 350 studenata. Slično kao i za strojarima, potreba za tim kadrom na tržištu je daleko veća, no još uvijek ne postoji kalkulacija koja će fakultetima reći koliko bi trebali proizvesti inženjera.
(T.B.)
Izvor:
Vjesnik