Većina američkih tvrtki ne iskorištava dobro svoje postojeće talente, čime stvaraju jaz u produktivnosti koji će postajati sve izraženiji kada zaposlenici iz generacije baby boomera počnu odlaziti u mirovinu.
Pokazalo je to posljednje istraživanje o upravljanju talentima koje je provela konzultantska kuća McKinsey & Co. Istraživanje je provedeno na uzorku većem od 1.000 osoba koje su bave upravljanjem ljudskih resursa diljem korporativne Amerike, a predstavljaju tvrtke koje zapošljavaju od 25 do 250.000 ljudi.
Rezultati pokazuju kako veliki broj tvrtki u SAD-u radni "na slijepo", bez točno definiranih strateških planova o upravljanju talentima, imaju tek maleni uvid u svoje resurse talenata te nemaju sveobuhvatne planove o nagrađivanju učinka. Osim toga, istraživanje je pokazalo i kako, više od 50% tvrtki nema jasnu strategiju planiranja uspjeha, a isto toliko ih ima problema sa ujednačavanjem ciljeva zaposlenika i vlastite korporativne strategije. Više od 45% tvrtki nije svjesno vještina koje njihovi zaposlenici posjeduju kao ni razinom iskustva ili željama za razvojem karijere, a više od 50% tvrtki navodi kako većina njihovih zaposlenika ne dobiva kompenzaciju ili nagradu temeljenu prema učinku.
Dodatni izvještaj pokazuje kako je tek 28% korporativne Amerike zadovoljno sa trenutnim izvještajima o učinkovitosti. Više od tri četvrtine (78%) ispitanih izrađuje bar jedan godišnji izvještaj o učinku tvrtke, a tek je jedna trećina korporativne Amerike poduzela određene korake kako bi implementirala softverska rješenja koja zaposlenicima pojednostavljuju pisanje izvještaja koje predaju voditeljima ljudskih resursa.
Od ostalih pokazatelja potrebno je istaknuti kako više od 45% tvrtki nije u mogućnosti u kraćem roku, putem internog natječaja, pronaći osobu za otvoreno radno mjesto, djelomično i zbog toga što je više od 50% postojećih izvješća o zaposlenicima loše napisano ili neupotrebljivo.
(V.K.)
Izvor:
CVBT